Na zrušenie voľného pohybu osôb vyzvala aj líderka ultrapravicovej francúzskej strany Národný front (FN) Marine Le Penová. 

„Táto eskapáda v najmenej dvoch alebo troch krajinách je príznačná pre absolútnu bezpečnostnú katastrofu, ktorú schengenská dohoda predstavuje. Opäť sľubujem, že vrátim Francúzsku plnú kontrolu nad jeho zvrchovanosťou a štátnymi hranicami a skoncujem s dôsledkami Schengenskej dohody,“ uviedla podľa spravodajskej televízie Sky News Le Penová.

Obaja euroskeptickí politici reagovali na skutočnosť, že talianska polícia dnes pri Miláne zastrelila 24-ročného tuniského občana Anisa Amriho, ktorý je podozrivý z toho, že v pondelok vrazil kamiónom do návštevníkov vianočných trhov v Berlíne, pričom 12 ľudí usmrtil a ďalším 49 osobám spôsobil zranenia.

Napriek tomu, že išlo o najhľadanejšieho človeka v Európe, Amri sa vďaka voľnému pohybu osôb v rámci schengenského priestoru prepravil vlakom z Berlína do Milána, pričom prekročil hranice troch štátov a prekonal vzdialenosť viac ako 1000 kilometrov.