Štrasburg 14. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yves Logghe)

Európska ľudová strana vyšle do boja o funkciu predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho z Talianska, favorizovaného blízkeho spolupracovníka niekdajšieho premiéra Silvia Berlusconiho, europoslanca od roku 1994

Z Talianska je aj Gianni Pittella, kandidát Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D). Tá napriek vzájomnej dohode s ľudovcami nemieni pripustiť, že by mali popri postoch predsedu Európskej rady (Donald Tusk) a predsedu Európskej komisie (Jean-Claude Juncker) obsadiť aj funkciu predsedu Európskeho parlamentu.

Na archívnej snímke Antonio TajaniNa archívnej snímke Antonio Tajani

Európski konzervatívci a reformisti (ERC) chcú podľa dostupných informácií z Bruselu a Štrasburgu vyslať do súboja Helgu Stevensovú z Belgicka, Európska zjednotená ľavica (GUE/NGL) Eleonoru Forzenovú z Talianska.

Medzi kandidátmi sa zrejme objaví aj šéf Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) Guy Verhofstadt z Belgicka, aj keď sú šance tohto expremiéra medzi znalcami pomerov vnímané ako relatívne malé.

Údajne chcela svojho kandidáta vyslať do súboja aj ultrapravicová frakcia Európa národov a slobody (ENF), jeho meno však zatiaľ nezverejnili, aj keď bola uzávierka kandidatúr ešte v pondelok večer.

V prípade, že by sa frakcie majoritne nedohodli na budúcom predsedovi EP, môže sa ním stať aj niekto z ďalších europoslancov, ktorý dokáže za sebou zjednotiť proeurópske sily.

Voľby nástupcu Martina Schulza na čele kontinentálneho zákonodarného zboru sa uskutočnia 17. januára 2017.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.