Bratislava 25. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Alik Keplicz)

Európska komisia (EK) prijme oznámenie a štyri správy, ktoré pomôžu európskym a vnútroštátnym orgánom lepšie zvládať riziká spojené s praním špinavých peňazí a financovaním terorizmu

Na snímke prvý podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans

Junckerova Komisia zaviedla na úrovni Európskej únie (EÚ) prísne pravidlá prostredníctvom štvrtej a piatej smernice o boji proti praniu špinavých peňazí a posilnila dozornú úlohu Európskeho orgánu pre bankovníctvo. Informovala o tom vedúca komunikačného oddelenia zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Viera Uhlárová.

V správach sa zdôrazňuje, že smernice je nutné implementovať v plnej miere, a zároveň poukazujú aj na potrebu doriešiť viacero štrukturálnych nedostatkov, ktoré sprevádzajú vykonávanie pravidiel EÚ v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Aktuálny balík má slúžiť ako základ pri budúcom politickom rozhodovaní o tom, ako ďalej posilňovať rámec EÚ pre boj proti praniu špinavých peňazí.

„Páchateľom trestnej činnosti a teroristom nesmieme dať žiadnu príležitosť na to, aby zneužívali náš finančný systém a ohrozovali bezpečnosť Európanov. Existuje niekoľko veľmi konkrétnych zlepšení, ktoré sa dajú rýchlo zaviesť na operačnej úrovni. Komisia bude v tejto veci členské štáty naďalej podporovať a zároveň bude zvažovať, ako by sa mohli doriešiť zvyšné štrukturálne nedostatky,“ uviedol prvý podpredseda komisie Frans Timmermans.

Správy komisie budú podkladom pre budúcu diskusiu o ďalších opatreniach v tejto oblasti, a to aj pokiaľ ide o povinnosti finančných inštitúcií a právomoci a nástroje potrebné na účely účinného dohľadu. “Súčasná úroveň integrácie bankového trhu si bude vyžadovať aj ďalšiu prácu na cezhraničných aspektoch rámca pre boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Komisia bude naďalej pozorne monitorovať, ako členské štáty vykonávajú pravidlá EÚ v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí,” uvádza EK.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj