Brusel 29. mája 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Európska komisia (EK) v stredu vyzvala členské štáty EÚ, aby otvorili prístupové rozhovory s Albánskom a Severným Macedónskom. Balkánske krajiny podľa nej už uskutočnili potrebné reformy. Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová pred novinármi uviedla, že rozhovory o pristúpení týchto dvoch krajín do Európskej únie (EÚ) by sa mali začať čo najskôr. “Sú pripravení. Toto je naše hodnotenie,” povedala

Na snímke Federica Mogheriniová

Rozšírenie únie na 28 štátov skomplikovalo rozhodovací proces v tomto bloku. Nie je jasné, či budú členské štáty s takýmto krokom súhlasiť. Na začiatku svojho funkčného obdobia na čele EK v roku 2014 jej predseda Jean-Claude Juncker povedal, že počas jeho mandátu, ktorý mu končí 31. októbra, do únie nevstúpi žiadna nová krajina. Podľa Mogheriniovej to však nie je o tom, že Albánsko a Severné Macedónsko “vstúpia do únie zajtra ráno”. “Ide o komplikovaný proces,” povedala.

Odkedy sa začiatkom 90. rokov rozpadla Juhoslávia, perspektíva členstva v Európskej únii je silným motorom reforiem na nestálom Balkáne. Mogheriniová varovala členské krajiny, že Európa je na križovatke. “Vždy hovoríme, že je to proces založený na zásluhách, takže keď sú zásluhy hodnotené pozitívne, treba to uznať,” pokračovala. “Neocenenie a nereagovanie na objektívny pokrok poškodí dôveryhodnosť Európskej únie,” dodala.

Európska komisia v stredu vydala tiež hodnotiacu správu o vyhliadkach tureckého členstva v únii. Turecko sa podľa nej naďalej vzďaľuje od Európskej únie a jej hodnôt a Brusel nevidí žiadny dôvod na odblokovanie rozhovorov o členstve Turecka v únii. EK v správe kritizovala “vážny úpadok v oblastiach dodržiavania princípov právneho štátu a základných práv” v Turecku.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj