Európska komisia oficiálne žaluje len Česko, Poľsko a Maďarsko kvôli neplneniu migračných kvót

Brusel 4. januára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

Traja členovia V4 okrem Slovenska – Česká republika, Maďarsko a Poľsko čelia žalobe Európskej komisie na súde EÚ kvôli odmietaniu programu prerozdeľovania žiadateľov o azyl. Kvóty na prerozdeľovanie migrantov boli napriek nesúhlasu niektorých krajín schválené v septembri 2015. Informuje portál novinky.cz.
Ilustračné foto

V tlačovej správe o podaní žaloby informoval vo štvrtok hovorkyňa súdu Balázs Lehóczki: “Európska komisia podala žalobu na Súdnom dvore EÚ proti Českej republike (C-719/17), Poľsku (C-715/17) a Maďarsku (C-718 / 17) kvôli porušeniu predpisov práva EÚ o relokácii žiadateľov o azyl. ”
Na začiatku decembra to avizoval prvý podpredseda EK Frans Timmermans. Naznačil pritom vtedy, že vec stále môže vyriešiť zmena prístupu trojice stredoeurópskych krajín.
Na začiatku boli proti prerozdeleniu Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Česko dodnes kvóty nenaplnilo, a preto s ním Európska komisia pred časom začala správne konanie, rovnako ako s Poľskom a Maďarskom. Slovensko a Maďarsko rozhodnutie o alokácii napadli na únijnom súde, avšak neuspeli. Súdny dvor zamietol ich žalobu 6. septembra.
Pôvodné prerozdelenie počítalo s umiestnením 160 tisíc žiadateľov o azyl. Krajiny EÚ si ich ale prerozdelili len asi 32 tisíc.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.