Brusel 18. januára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Virginia Mayo)

V mnohých častiach Európskej únie je ohrozená občianska spoločnosť. Agentúra EÚ pre základné práva (FRA) to uviedla vo svojej novej správe pre médiá, zverejnenej vo štvrtok
Ilustračné foto

Zdôraznila v nej, že vzhľadom na dôležitú úlohu, ktorú zohráva občianska spoločnosť pri presadzovaní demokratických procesov a pri presadzovaní ľudských práv, musia rozhodovacie orgány zabezpečiť, aby dôležitá práca občianskej spoločnosti nebola narušená politickými a právnymi zmenami alebo finančnými obmedzeniami.
“Prosperujúca demokracia potrebuje zdravú občiansku spoločnosť. Nanešťastie je občianska spoločnosť v EÚ v mnohých jej častiach konfrontovaná s hrozbami a tlakmi. Riešenie tejto neprijateľnej situácie by malo byť vysokou prioritou pre tvorcov politík na vnútroštátnej aj na európskej úrovni,” skonštatoval riaditeľ FRA Michael O’Flaherty.
Organizácie občianskej spoločnosti aktívne v oblasti ochrany ľudských práv v EÚ podľa neho čelia viacerým výzvam. V prvom rade sú to hrozby, fyzické a slovné útoky proti aktivistom, ako aj znevažujúce kampane. Nasledujú právne zmeny, ktoré sú často vedľajším produktom zákonov o boji proti terorizmu a ktoré negatívne ovplyvňujú občiansku spoločnosť, napríklad v podobe obmedzenia slobody zhromažďovania. Nepriaznivé dôsledky má takisto znižovanie rozpočtov alebo sťaženie získavania finančných prostriedkov pre občianske organizácie a FRA považuje za negatívny aspekt aj nedostatočné zapojenie sa občianskej spoločnosti do tvorby práva a politiky.
FRA zdôraznila, že členské štáty EÚ by sa mali riadiť normami, vrátane tých medzinárodných, ktoré odporúčajú účasť občianskej spoločnosti na politickom živote, a mali by venovať náležitú pozornosť tomu, aby nové alebo prepracované zákony a politiky neohrozovali prácu občianskej spoločnosti.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.