Europoslankyňu Dlabajovú teší prepad kandidátov kritizujúcich EÚ

Zlín 13. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petr David Josek)

Česká europoslankyňa Martina Dlabajová, zvolená do europarlamentu ako nezávislá za hnutie ANO Andreja Babiša, je s prvým kolom prezidentských volieb v Českej republike spokojná. Ako uviedla pre TASR, podľa nej je najpozitívnejšou správou to, že sa o víťazovi rozhodne až v druhom kole. Teší ju tiež prepad kandidátov, ktorí sa v kampani vymedzovali proti Európskej únii.
Na snímke prezidentský kandidát Jiří Drahoš a jeho manželka

“To je veľký signál od ľudí, že Česká republika chce byť aktívnym hráčom v Európskej únii a to je pre mňa kľúčové. Cez sociálne siete som podnecovala ľudí, aby šli voliť a účasť bola vysoká, čo ma tiež veľmi teší a dúfam, že sa presunie aj do druhého kola,” zdôraznila Dlabajová, ktorá verí, že jednou z prioritným tém kampane pred druhým kolom volieb bude práve smerovanie krajiny v Európskej únii.
Predpokladá, že keďže viacerí kandidáti, ktorí v prvom kole neuspeli, podporili Jiřího Drahoša, budú ich voliči nasledovať tieto odporúčania. “Myslím si, že tieto dva týždne (nadchádzajúcej kampane) budú veľmi náročné pre nás všetkých,” konštatovala Dlabajová, ktorá odovzdala svoj hlas v rodnom Zlíne. Podľa nej je ešte predčasné hovoriť o tom, kto má väčšiu šancu uspieť v druhom kole volieb.
Podľa preferencií pritom bola možnosť, že Miloš Zeman získa viac ako 50 percentnú podporu už v prvom kole a voľby tak vyhrá. Podľa Dlabajovej sa tak nestalo najmä kvôli tomu, že Česi chceli zmenu a predovšetkým prezidenta, ktorý krajinu lepšie reprezentuje aj v zahraničí.
“Ohlasy v za hranicami na súčasného prezidenta neboli dobré. Keď som tento týždeň odchádzala z Bruselu, tak mi veľa kolegov prialo šťastie a hovorili, že je čas na zmenu.
Niektoré vyjadrenia súčasnej hlavy štátu neboli veľmi šťastné,” zhodnotila europoslankyňa. Vo vnútri hnutia ANO pritom boli rôzne názory na prezidentské voľby. Aj napriek tomu, že premiér Babiš podporil súčasného prezidenta, Dlabajová bola jedna z tých, ktorá sa vyjadrila v tom zmysle, že Miloš Zeman nie je jej kandidát.
Europoslankyňa zároveň dodala, že Zemanov protikandidát v druhom kole volieb je človek z akademickej sféry, ktorý dlho viedol akadémiu vied Českej republiky. “V tomto prostredí získal nadhľad a zahraniční partneri by ho určite vnímali pozitívnejšie. Taktiež sa chcem v budúcnosti tešiť na príchod našej hlavy štátu do Štrasburgu, podobne ako sa nedávno tešili moji slovenskí kolegovia zo svojho prezidenta,” uzavrela Dlabajová, ktorá sa viackrát vyjadrila, že Slovákom závidí Andreja Kisku.

Babiš: Ak chce Zeman uspieť, mal by upustiť od orientácie na Východ
Andrej Babiš zagratuloval obom postupujúcim kandidátom prezidentských volieb. Hnutie ANO nemalo pred voľbami záväzné voličské odporúčanie, premiér však oznámil, že bude voliť Miloša Zemana. Na tom nehodlá podľa svojho aktuálneho vyjadrenia nič meniť ani v druhom kole. Súčasne ale upozornil, že aj keď Zeman zvíťazil výraznejšie než pred piatimi rokmi, situácia sa zmenila, informuje Česká televízia.
“Pokiaľ chce uspieť v druhom kole, mal by deklarovať, že nechce našu krajinu orientovať na Východ. Že nechce našu krajinu orientovať na Rusko alebo na Čínu, a že to robí výlučne pre naše firmy, aby tam robili biznis,” vyhlásil Babiš. Na úvod žartom pripomenul, že Zeman ho považuje za politika, ktorý príliš nerozumie zahraničnej politike.
V prospech Zemana by podľa Babiša mohlo prehovoriť aj to, ak by sa dištancoval od niektorých svojich spolupracovníkov, “ktorí mu kazia povesť”, a zúčastnil sa aspoň na dvoch televíznych debatách, ktorým sa v rámci predvolebnej kampane dosiaľ vyhýbal. Zároveň by sa mal Zeman podľa Babiša snažiť sceliť rozdelenú spoločnosť.

ZDROJ >>

Komentujte :)