Brusel 1. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Gara via AP)
 
Viac ako sto španielskych intelektuálov a obetí terorizmu požaduje objasnenie 358 doteraz nevyriešených zločinov spáchaných separatistickou militantnou organizáciou Baskicko a jeho sloboda (ETA). Za týmto manifestom stojí aj španielska liberálna poslankyňa Európskeho parlamentu Maite Pagazaurtundúová Ruizová.

Na videosnímke zamaskovaní členovia Separatistickej militantnej organizácie ETA (Baskicko a jeho sloboda)

Organizácia ETA sa 20. apríla verejne ospravedlnila svojim obetiam a priznala k “škodám”, ktoré počas svojich ozbrojených operácií spôsobila, a priznala “priamu zodpovednosť” za utrpenie, ku ktorému dochádzalo v posledných desaťročiach teroristických útokov.
K rozpusteniu ETA by malo dôjsť počas nadchádzajúceho víkendu, 4. a 5. mája vo francúzskom mestečku Cambo-les-Bains.
Europoslankyňa Maite Pagazaurtundúová Ruizová, ktorá je v EP členkou osobitného výboru pre terorizmus, v tejto súvislosti upozornila európsku verejnosť na manifest, ktorý podpísalo viac ako sto španielskych intelektuálov a obetí útokov ETA. Uvedený manifest predstavil päť požiadaviek pre ETA.
Signatári manifestu, ktorý je dostupný aj na internete (change.org/findeetasinimpunidad), požadujú, aby ETA ešte pred svojim rozpustením poskytla informácie o najmenej 358 nevyriešených zločinoch. Medzi požiadavky patrí aj verejné odsúdenie “histórie terorizmu” tejto skupiny na území Baskicka a zvyšku Španielska, aby nadchádzajúce generácie v Baskicku a v regióne Navarra nikdy znovu nepomysleli na násilie ako na legitímny spôsob dosiahnutia politických cieľov.
Uvedený manifest za podpory niektorých poslancov Európskeho parlamentu a Kolektívu obetí terorizmu v Baskicku (COVITE) zhromaždil už v prvý deň svojho zverejnenia viac ako 11.000 podpisov.
 
Príspevok Europoslankyňa zverejnila manifest s požiadavkami pre ETA pred jej rozpustením zobrazený najskôr Hlavné správy.