Praha/Paríž 6. októbra 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
V lete médiami prebehla správa, že francúzska polícia našla v chladiacom boxe českého vodiča kamiónu Jiřího Sagana 15 Iráčanov a bez podrobnejšieho vyšetrovanie vodiča okamžite vzali do väzby s tým je údajne o komplicom pašerákov.

Na snímke český europoslanec Tomáš Zdechovský

“Je Francúzsko ešte právnym štátom alebo nie je? Doteraz som si myslel, že je. Avšak prípad českého vodiča Jiřího Sagana ukazuje, že som sa pravdepodobne plietol. Odsúdiť totiž vodiča za údajné pašovanie migrantov, hoci aj migranti sami vypovedali, že vliezli do kamiónu bez vodičovho vedomia, je absolútne neospravedlniteľné zlyhanie demokratického systému,” uviedol v blogu na iDnes.cz poslane Európskeho parlamentu (EP) Tomáš Zdechovský.
Český občan bol minulý týždeň právoplatne odsúdený na 18 mesiacov väzenia, keď francúzsky súd v podstate nevzal do úvahy predložené záznamy o kontrolách, poškodenom zámku ani spomínané svedectvo migrantov. K pašovaniu mu navyše pripočítali ešte ublíženia na zdraví u Iračanov, pretože ich pár malo z chladiaceho boxu (viezol kukuricu pri 3 °C) po asi 4-hodinovom pobyte omrzliny.
Zdechovský nie len že nechápe verdikt francúzskej justície, ale upozorňuje aj na to, že manželka pána Sagana sa lieči na rakovinou. Ich rodina sa tak ocitá vo veľmi nepríjemnej situácii. “Prípad Jiřího Sagana ma doslova šokoval, pretože zatiaľ sme riešili len pokuty s britskou stranou, pretože francúzska polícia síce potvrdila, že v kamióne žiadny čierni pasažieri nie sú, Briti ich tam však objavili. Teraz Francúzi konali, ale som presvedčený, že celkom neoprávnene potrestali nevinného”
Sagan, rodák z Kladna, žije momentálne s dcérou a družkou v Španielsku, kde sú lepšie podmienky pre liečbu pani Gábiny, ktorá kvôli svojej chorobe nemôže pracovať a on je tak jediným živiteľom rodiny. “Ako vodič kamiónu sa poctivo živí už 15 rokov, nikdy nemal žiadny problém, je bezúhonný a dokonca sa za neho zaručila aj vlastné firma, ktorá mu aj zaplatila právne zastúpenie, pretože rodina sama by na to nemala,” objasňuje situáciu poslanec EP.
Pani Gábina je momentálne v pomerne stabilizovanom stave, nevie ale, čo bude za pol roka, nieto za rok a pol a so svojím druhom, s ktorým žije už 25 rokov, naposledy hovorila 5. júla krátko po tom, čo polícia objavila migrantmi v chladiacom boxu. Ďalšie informácie má tak len sprostredkovane od právnika. Hneď volali na českej ministerstvo zahraničia o rady, ale akákoľvek pomoc im podľa ich slov bola odmietnutá.
Za najškandalóznejšie na celom prípade považuje to, že proti pánovi Saganovi nemá francúzska justícia žiadny priamy dôkaz. “Ide skôr o rad domnienok a predsudkov vyplývajúcich z toho, že nie je občanom Francúzska ale “východných štátov”. Preverovali mu telefón, maily, účty jeho i rodiny, nikde neobjavili žiadne podivné transakcie alebo podozrivé hovory. “A ako som už spomenul, aj priamo zachytení vysídlenci vypovedali v jeho prospech s tým, že naozaj o ničom nevedel a oni mu do vozu násilne vnikli. Napriek tomu dostal 18 mesiacov.”
“Celú vec som ešte pred svojím vystúpením v pléne, kde som v režime Urgencies apeloval na Európsku komisiu, aby sa tiež zapojila do riešenia prípadu, konzultoval s niekoľkými francúzskymi právnikmi. Všetci nad dokumentmi krútili hlavou a nechápali, ako je niečo také možné. Jeden sa dokonca divil nad trestom 1,5 roka a pýtal sa, či pán už nemá recidívu za totožný čin, tj. či už nebol raz odsúdený za prevádzačstvo vo Francúzsku. Inými slovami taký trest by čakal skôr v prípade opakovaného odsúdenia, tu ale ide o inak celkom bezúhonného občana, za ktorého sa zaručila aj firma.”
 
Pokrytectvo francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona
Tomáš Zdechovský v blogu napísal, že francúzsky prezident Emanuel Macrona rád kritizuje V4 za neprijímanie migrantov. “Naposledy pohrozil V4 tým, že môže byť vylúčená zo Schengenu. Francúzsko totiž migrantov dlhodobo prijíma. Avšak by mal dodať, že ich situáciu nedokáže riešiť. Nedávno rozpustený tábor zvaný “džungla” v Calais bol toho dôkazom,” podotýka.
Každý deň tu dochádzalo k bitkám, znásilnením a trestným činom a francúzske úrady tomu nečinne prizerali. Tak ako dnes prizerajú situácii, keď sa stovky ľudí denne snažia dostať v priestoroch nákladných vozňov do Veľkej Británie. A vodiči kamiónov sa tak nechtiac stávajú obeťami snahy migrantov dostať sa za vysneným cieľom. “V súčasnosti riešime ďalších 6 prípadov neoprávnene pokutovaných. Jeden úplne čerstvý prišiel aj v týchto dňoch. Vodičovi z Kostelca nad Orlicí našli Briti v návese 12 utečencov, a to hoci ešte vo Francúzsku bez problémov prešiel röntgenom a na aute boli plomby a ďalšie istenie! V ich prípadoch sa snažíme byť maximálne nápomocní a už minulý týždeň sme posielali listy českým vládnym predstaviteľom, kde ešte čakáme na reakciu.”
Český eurposlanec dodáva, že prezident Macron má ešte väčší právomoci než český prezident, ktorý podpisuje všetky zákony a môže ľuďom udeliť amnestiu. “Preto musíme priamo prezidentovi Macronovi jasne ukázať, že s týmto prístupom k riešeniu ilegálnej migrácie, kedy sa trestajú obete a nie páchatelia, sa Francúzsko nemôže považovať za právny štát! Pána Sagana by malo Francúzsko okamžite prepustiť a zaplatiť rodine kompenzácie za bezprávie, ktoré sa im v súvislosti s uväznením vo Francúzsku dostalo. Inak by sme museli začať považovať slová “demokracia” a “právny štát” vo Francúzsku za prázdne pojmy.”
 
 
Príspevok Europoslanec Zdechovský sa v súvislosti s českým kamionistom obvineným z prevádzačstva pýta, či je Francúzsko ešte právnym štátom zobrazený najskôr Hlavné správy.