Brusel 29. júna 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Bram Janssen)
 
“Pred mnohými mesiacmi sa to bál ktokoľvek vysloviť nahlas, ale dnes už je celý rad presvedčivých dôkazov o tom, že niektoré z neziskových organizácií údajne zachraňujúce migrantov v Stredozemnom mori, sú prepojené s prevádzačmi,” uvádza vo svojom blogu europoslanec Tomáš Zdechovský

Ilustračné foto

Aj Zdechovskému sa zdalo ešte v roku 2015 absurdné, keď mu jeden z talianskych policajtov hovoril o tom, že sa viacero neziskoviek spolupodieľa na pašovaní ľudí do Európy. Keď to vtedy povedal Lidovým novinám, reakcie novinárov a časti verejnosti boli veľmi negatívne. Mnohí celú záležitosť chápali tak, že “všetci sú utečenci a lode neziskoviek ich len pomáhajú zachraňovať pred utopením, takže robia humanitárnu prácu, na ktorú jednotlivé štáty aj EÚ nemajú okamžite dostatok finančných a personálnych prostriedkov”.​

Keď prichádzal priamo do utečeneckých táborov, aj tam dostával rovnaké informácie od Frontexu, Europolu, agentúry pre migráciu EASO a od bezpečnostných služieb. “Mnohé neziskovky pôsobili ako prostredníci pre prevoz ľudí z Líbye do Európy a následne pomáhali ľuďom predlžovať azylový proces tak, aby sa ich vyhostenie stalo takmer nemožné,” píše o situácii Zdechovský.​
Ale potom sa odrazu množili dôkazy, ktoré talianske tajné služby získavali pod skrytou identitou na lodiach neziskoviek, a o ktorých aj v lete roku 2017 Zdechovský informoval, že “nemecké neziskovky boli v kontakte s prevádzačmi a dohovárali sa na odovzdaní migrantov, čím sa ich biznis výrazne zjednodušil”.
Záznamy o záchranných akciách v Stredozemnom mori na základe monitorovacích zariadení svedčia o tom, že neziskovky v roku 2017 už dokonca bežne plávali za migrantmi priamo k líbyjským a tuniským brehom presne vediac, kde nájdu ich gumové člny.
Od mája minulého roka sa líbyjská pobrežná stráž snaží intenzívne bojovať s prevádzačmi a tamojšia vláda zaznamenala niekoľko desiatok ilegálnych vstupov lodí neziskoviek do líbyjských teritoriálnych vôd. Lode niekedy aj odmietli poslúchnuť výzvu líbyjskej pobrežnej stráže, aby zastavili a odovzdali migrantov na ich lode a vrátili ich späť, takže “niektoré neziskovky jednoducho odmietajú akúkoľvek spoluprácu s Líbyou a samé si systematicky jazdia pre migrantov až k ich brehom”.
Zdechovský uvádza, že ide o praktiky “niektorých” a nie všetkých neziskoviek pôsobiacich v Stredozemnom mori. Netreba ich hádzať do jedného vreca. Väčšina totiž od spomínaného mája odmietla prevoz migrantov od líbyjských hraníc do Talianska a aj preto nový taliansky minister vnútra Matteo Salvini opakovane deklaroval tvrdý postup proti tým, ktoré len dovážajú migrantov.

Zdechovský píše, že aj keď sa konkrétne o niektorých neziskovkách vie, Taliansko ešte vždy nepodáva obvinenia z obavy, aby “niektorí fanatici” nevyšli s obvineniami z neľudských metód a s demagógiou, “ako si Salvini praje smrť a týranie ľudí v Líbyi”.
“Podľa mňa by už talianske úrady mali prestať hrať mŕtveho chrobáka a začať týmto neziskovkám zabavovať lode a dôsledne trestať ich posádku,” vyzýva Zdechovský. Poukazuje aj na to, že pašeráci zámerne berú na lode tehotné ženy a deti, aby vzbudili súcit. “A preto je potrebné tento hnusný biznis s ľuďmi čo najskôr zastaviť a začať vybavovať žiadosti o azyl už v Líbyi,” uzatvára.
 
Príspevok Europoslanec Zdechovský: Kedy začnú trestať neziskovky spolupracujúce s pašerákmi migrantov? zobrazený najskôr Hlavné správy.