Europoslanec Mikolášik o prijatí federácie Jeden z nás u Svätého Otca

Vatikán 23. mája 2018 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KBS)
 
Prinášame odkaz na rozhovor Miroslavom Mikolášikom o stretnutís členov výkonného výboru Európskej federácie hnutí za život „Jeden z nás“ (One of us) s pápežom Františkom. 
MUDr. Miroslav Mikolášik, kresťanský demokrat pôsobiaci v Európskom parlamente, ktorý je členom výkonného výboru Európskej federácie hnutí za život „Jeden z nás“ (One of us) sa v piatok 18. mája stretol so Svätým Otcom Františkom. Na osobitnú audienciu prišiel spolu so skupinou spomenutej európskej federácie pro-life. Opýtali sme sa ho na cieľ  a priebeh ich stretnutia so Svätým Otcom a čo toto stretnutie znamená pre budúcu prácu európskej pro-life federácie. Miroslav Mikolášik v rozhovore približuje aj činnosť Pracovnej skupiny pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť v rámci Európskejo parlamentu, ktorej je predsedom.

Logo Jeden z nás

Rozhovor nájdete TU
 
Oficiálna informácia On of Us
Pápež František prijal vo štvrtok 18. mája Výkonný výbor Európskej Federácie za život a ľudskú dôstojnosť One of Us. Po pozdrave prítomných šestnástich predstaviteľov Federácie sa im srdečne prihovoril. ”Som vám vďačný za návštevu a za vašu prácu, ktorá ide „proti súčasnému prúdu,” povedal Svätý Otec. “Naša kultúra je kultúrou skartovania. Boj za život je bojom za širšiu kultúru, v ktorej treba každý jeden ľudský život rešpektovať. Pre dnešného človeka sú takéto postoje akoby reč z Marsu. Bude na vás, aby ste tieto myšlienky šírili a reprezentovali túto kultúru,” uviedol František.
Svätý Otec narážal na experimentovanie s ľudskými životmi, selekciu a výber, ktorý čaká choré deti so  zriedkavými chorobami a na kontrolu pôrodnosti, podľa ktorej majú byť „ všetci normálni“. Pápež naznačil, že pokusy prebiehajú neraz aj v laboratóriách, ale nie vždy „s rešpektom voči životu.” Pápež František tiež uviedol politicky nekorektné prirovnanie: “Všetci hovoríme o Mengeleovi, no bez zábran dnes robíme to isté”. “Keď som bol dieťaťom, učiteľ dejepisu  nám rozprával o Sparťanoch, ktorí zhadzovali hendikepované deti zo skalných útesov. Bol to teror. Dnes to isté nerobíme z vrcholu útesov, ale na klinikách a v laboratóriách“, povedal pápež František.
Napokon sa zo zanietením vyjadril k eutanázii, ktorá je niekedy regulovaná zákonmi, inokedy dokonaná potajomky u osôb, osobitne starších, ktoré spoločnosť vylúčila pod zámienkou, “toto nie je život”. Svätý Otec prízvukoval predstaviteľom Federácie One of Us, aby pokračovali vo svojej práci a upevňovali v ľuďoch presvedčenie, že každý život má byť “ chránený a nežne rešpektovaný”.
Carlo Casini, zakladateľ a čestný prezident Federácie vyjadril opätovné uistenie, že Federácia zostáva verná  Petrovmu nástupcovi, všeobecnej Cirkvi a magistériu, Keďže na “nenarodený život sa útočí v dôsledku mimoriadnej ekonomickej nadvlády”,  Federácia potrebuje mať úzky vzťah k Cirkvi a ráta s jej posilou. Stretnutie so Svätým Otcom Otcom bolo pre členov Federácie veľkou radosťou a cťou. Udialo sa v deň dvoch dôležitých výročí, narodenín sv. Jána Pavla II., pápeža za život a v deň odsúhlasenia potratového zákona (94/78) talianskym Senátom, ktorý bol o štyri dni na to, 22.mája pred štyridsiatimi rokmi schválený.
„Dušou Európy je uznanie rovnakej dôstojnosti všetkých ľudských bytostí, vôľa stať sa konečne kontinentom pokoja a šíriť pokoj po celom svete“, povedal na záver Carlo Casini. Pripomenul, že One of Us sa zrodilo zo spoločnej túžby s Jaime Mayor Orejom pripomínať zabudnutú skutočnosť,  že prijatie najchudobnejších a počatých je základným kameňom pokoja ”. “Pracujeme na ekumenizme za život”, povedal Jaime Mayor Oreja, prezident Federácie, spokojný s audienciou. Pápež po požehnaní daroval prítomným ruženec, vrátane sedemnásteho najmladšieho účastníka ešte len v lone matky, ktorej daroval ruženec pre deti.
(Zdroj: One of us / Anna Kováčová-Habovštiaková)
 
Príspevok Europoslanec Mikolášik o prijatí federácie Jeden z nás u Svätého Otca zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)