Brusel 2. augusta 2017 (HSP/sputnik/inzvestija/Foto:TASR/AP-Roman Koksarov)
 
Skupina poslancov Európskeho parlamentu sa obráti na Európsku komisiu s prosbou zabrániť šíreniu neonacizmu v pobaltských krajinách. Informujú o tom noviny Izvestija s odvolaním sa na diplomatické zdroje.

Snímka, kde ľudia nesúci lotyšské vlajky sa zúčastňujú v centre Rigy 16. marca 2011 tradičného pochodu k pamätníku Slobody na počesť niekdajších príslušníkov ” Lotyšskej légie ” síl SS , ktorí bojovali počas druhej svetovej vojny na strane fašistického Nemecka

Iniciátorom žiadosti, ktorá bude odoslaná Európskej komisii na jeseň roku 2017, sa stala frakcia Európskej zjednotenej ľavice a Severskej zelenej ľavice. Dôvodom majú byť pochody údajných neonacistov, ktoré často prebiehajú s povolením miestnej vlády.
Podľa dokumentu môže EÚ zaviesť sankcie proti krajinám, “ktorých krajiny nerobia adekvátne opatrenia na boj s nacistickou ideológiou”. Okrem toho môžu pobaltské krajiny prísť o financovanie z európskych fondov.
“Môže sa jednať o personálne alebo kolektívne sankcie proti členom parlamentov a vlád pobaltských krajín,” zdôraznil pre noviny predseda výboru Európskeho parlamentu pre vzájomné vzťahy s Ruskom Jiří Maštálka. Ten tiež dodal, že politické sily, ktoré sympatizujú s neonacistami, majú najväčší vplyv v Lotyšsku.
Každý rok 16. marca sa v Rige koná pochod účastníkov a prívržencov lotyšskej légie Waffen SS, ktorá bola vytvorená pod velením nacistického Nemecka počas druhej svetovej vojny.
 
Príspevok Europoslanci požiadajú Európsku komisiu o trest pre Pobaltie za podnecovanie k nacizmu zobrazený najskôr Hlavné správy.