Brusel 20. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Hussein Malla)

Prístupové rokovania Turecka s Európskou úniou by sa mali prerušiť v prípade, ak vláda v Ankare prijme niektoré ústavné zmeny, napríklad znovuobnovenie trestu smrti. Zhodli sa na tom dnes poslanci Európskeho parlamentu (EP) z Výboru pre zahraničné veci.
Ilustračné foto

Členovia parlamentného výboru vo svojom uznesení naliehajú na Európsku komisiu a na národné vlády krajín EÚ, aby “formálne a bezodkladne pozastavili prístupové rokovania s Tureckom” v prípade, že Ankara skutočne zrealizuje plánované ústavné reformy. Tie by mali podstatne rozšíriť prezidentské právomoci.
Europoslanci vyjadrili obavy v súvislosti so zhoršením situácie v Turecku v oblasti právneho štátu, ľudských práv, slobody médií a boja proti korupcii.
Parlamentný výbor kritizoval aj opakované vyjadrenia tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o tom, že obnoví trest smrti. Ak by k takéto rozhodnutiu došlo, ohrozilo by to členstvo Turecka v Rade Európy a podľa europoslancov by to malo viesť k okamžitému pozastaveniu prístupových rokovaní s EÚ.
Za uznesenie hlasovalo 51 poslancov, proti boli traja a 14 sa zdržali hlasovania. Európsky parlament bude o tejto téme – na podnet zahraničnopolitického výboru – hlasovať počas júlového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.
“Aj napriek všetkým vnútorným rozdielom Európsky parlament hovorí jedným hlasom, pokiaľ ide o odsúdenie porušovania ľudských práv v Turecku. Pokračovanie výnimočného stavu má neúmerne negatívne účinky na tureckú spoločnosť a svojvoľné zatýkanie tisícov občanov vrátane poslancov a starostov je mimoriadne znepokojujúce,” uviedla v tejto súvislosti parlamentná spravodajkyňa pre Turecko, holandská europoslankyňa Kati Piriová.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.