Budapešť 20. októbra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR- Ladislav Vallach)

Európsky parlament (EP) začal  realizovať migračný plán amerického finančníka Georgea Sorosa, povedal v piatok v Budapešti komunikačný riaditeľ maďarskej vládnej strany Fidesz Balázs Hidvégi

Podľa agentúry MTI sa Hidvégi vo svojom vyhlásení odvolal na štvrtkové rozhodnutie Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE).

Komunikačný riaditeľ pripomenul, že výbor schválil správu o reforme dublinského nariadenia, ktorý sa týka spoločného utečeneckého systému Únie. Z návrhu mandátu EP na rokovania s členskými štátmi vyplýva, že krajiny EÚ, ktoré odmietnu premiestniť na svoje územie žiadateľov o azyl z iných štátov Únie, by mali mať obmedzený prístup k eurofondom.

“Je zrejmé, že hrozba prisťahovaleckých kvót je reálna – a to aj napriek tomu, že predstavitelia maďarskej ľavice v EP to popierajú,” povedal Hidvégi, podľa ktorého je mimoriadne zarážajúce, že poslanec EP za Demokratickú koalíciu (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya hlasoval za schválenie uvedenej správy.

Maďarská vláda iniciovala konzultácie, v rámci ktorých občanom rozosiela sedembodový dotazník. Občania majú odpovedať, či súhlasia:

— aby v zmysle Sorosovho plánu prijala Európska únia na svoje územie, a teda aj do Maďarska, ročne celkove milión prisťahovalcov;
— aby boli zbúrané hraničné zábrany a otvorené štátne hranice;
— aby prisťahovalcov zo západnej Európy rozdelili na základe kvót do ostatných, teda aj východoeurópskych krajín
— aby bola prisťahovalcom platená podpora;
— aby boli trestaní za trestné činy miernejšie;
— aby boli jazyk a kultúra európskych krajín potlačené do úzadia v záujme zrýchlenia integrácie prisťahovalcov;
— aby krajiny, ktoré odmietajú prisťahovalectvo, boli tvrdo postihované.

V existenciu údajného Sorosovho migračného plánu neverí 43 percent obyvateľov Maďarska. Vyplýva to z výsledkov prieskumu maďarského inštitútu Iranytü Intézet, zverejnených v piatok.

V existenciu údajného migračného plánu amerického finančníka Georgea Sorosa, podľa ktorého by Európska únia mala na svoje územie, a teda aj do Maďarska, prijať ročne dovedna milión prisťahovalcov, neverí 43 percent obyvateľov tejto stredoeurópskej krajiny. Vyplýva to z dnes zverejnených výsledkov prieskumu maďarského inštitútu Iranytü Intézet.

Podľa spravodajského servera hvg.hu prieskum tohto inštitútu, ktorý je blízky ultrapravicovej strane Jobbik, ďalej ukázal, že 39 percent respondentov sa domnieva, že Sorosov plán môže existovať. Na túto otázku nedokázalo, prípadne nechcelo odpovedať 18 percent opýtaných.

Dve tretiny voličov vládnej strany Fidesz sa domnievajú, že existuje takýto plán, opak si myslí 16 percent priaznivcov Fideszu.

V prieskume Iranytü Intézet označilo uvedený dotazník za zlý nápad 57 percent Maďarov a súhlasilo s ním iba 30 percent.