Brusel 16. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Donald Bowers/Getty Images for Sotheby’s)

Nariadenie na zastavenie financovania ozbrojených skupín prostredníctvom nákupu nerastov z konfliktných oblastí dnes odobril Európsky parlament (EP). Legislatíva ukladá európskym dovozcom povinnosť preveriť si svojich dodávateľov. Nariadenie ešte musia schváliť členské štáty.

Ilustračné foto

Schválená legislatíva sa týka stredných a veľkých dovozcov cínu, volfrámu, tantalu a zlata, ktorí si musia skontrolovať svoju sieť dovozcov. Cieľom je, aby zisky z predaja nerastov nesmerovali do rúk skupín vedúcich ozbrojené konflikty a porušujúcich ľudské práva.

Veľké firmy by mali zverejniť, akým spôsobom budú monitorovať, či ich dodávatelia dodržiavajú pravidlá. Na plnenie povinností dovozcov budú dohliadať zodpovedné orgány v členských štátoch.

Účinnosť nových pravidiel bude pravidelne vyhodnocovať eurokomisia. Od povinnosti kontrolovať dodávateľov budú oslobodení malí importéri, napríklad zubní lekári či klenotníci, pre ktorých by predstavovala neprimeranú administratívnu záťaž. Nové pravidlá sa tiež nebudú vzťahovať na dovoz recyklovaných materiálov.

Vedenie ozbrojených konfliktov je neraz financované ziskom z predaja surovín a nerastov, mnohokrát sa vo vnútroštátnych konfliktoch bojuje práve o ložiská nerastov alebo ropy. S nerastným bohatstvom, najmä s cenným koltánom, úzko súvisel napríklad konflikt v Konžskej demokratickej republike. V súčasnosti je v Afrike 27 konfliktov, ktoré nejakým spôsobom súvisia s nerastnými surovinami.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.