Svet 5. februára 2018 (HSP/Foto: Pixabay)

„Kto je tu vlastne menšina?“  kladie si otázku český spravodajský portál stredoevropan.cz  pri pohľade na zmenu  svetovej  demografickej štruktúry  za posledných 100 rokov
Ilustračná snímka

V súčasnosti žije na našej planéte 7,5 miliardy ľudí v porovnaní s 1,8 miliardy, čo bola svetová populácia pred 100 rokmi. Obrovský nárast populácie zaznamenal svet za posledných 20 rokov, v priebehu ktorých došlo k nárastu počtu obyvateľov o dve miliardy.
Středoevropan sa zameriava na posuny v  štruktúre obyvateľov a podiele  jednotlivých kontinentov na svetovej populácii.
V roku 1913 tvorilo svetovú populáciu 1,8 miliardy ľudí. Najpočetnejším kontinetom bola Ázia s 54 % svetovej populácie. Na Južnú a Strednú Ameriku pripadalo iba 5 percent. Čo sa týka Afriky , tá s počtom 125 miliónov ľudí tvorila 7 % svetovej populácie. Na Európu a Severnú Ameriku pripadalo 34 %, čo je tretina populácie.
Zmeny sú markantné a aký nás čaká vývoj do roku 2030? Portál uvádza štúdiu britského ekonóma Angusa Maddisona, vypracovanú  v roku 2007, podľa ktorej v roku 2030 bude našu Zem obývať 8,2 miliárd ľudí.
Podiel Ázie zostane viac-menej nezmenený. Jej populácia sa bude pohybovať okolo 60%. Na obidve Ameriky pripadne 14% populácie.  Obyvatelia Afriky budú tvoriť 18% s 1,45 miliardou ľudí, čo je desaťnásobný nárast obyvateľstva od roku 1913.
V Európe by  v roku 2030 malo žiť 829 miliónov obyvateľov. Výskum  zahŕňa počet obyvateľov Európy ako celku bez rozlišovania, aký podiel európskej  populácie bude tvorený imigráciou a aký pripadne na pôvodné obyvateľstvo.  Celkovo by Európa mala mať podiel 11% na svetovej populácii.
„Je nutné dodať, že už dnes sú čísla a pomery podobné. Otázka teda znie, kto je tu vlastne menšina?“ uzatvára článok Středovropan.
Katarína Hanzlíková

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.