Teherán 16. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)

Európska únia je pripravená vyčleniť 15 miliárd dolárov do osobitného fondu, ktorý má pomôcť v rozvoji obchodu s Iránom. Finančná asistencia zo strany Európy bola jednou z podmienok, za ktorých je Irán ochotný plniť svoje záväzky z jadrovej dohody. Táto iniciatíva prichádza po sobotňajšom útoku na saudské ropné zariadenia, z ktorých USA obviňujú Teherán

Ilustračné foto

Suma 15 miliárd dolárov bude vyčlenená do osobitného fondu mechanizmu Instex, ktorý bol zriadený začiatkom tohto roka. Túto informáciu iránskej agentúre Tasnim potvrdili zdroje v iránskom parlamente a na ministerstve zahraničia.

Francúzsko predtým vystúpilo s iniciatívou, ako zachovať jadrovú dohodu s Iránom. Podľa dostupných informácií prezident Piatej republiky Emmanuel Macron sa snaží presvedčiť amerického lídra Donalda Trumpa, aby umožnil Iránu zvýšiť export svojej ropy.

Ako uvádzajú médiá, Macronova iniciatíva spočíva v tom, aby Islamská republika mohla vyvážať najmenej 700 tisíc barelov ropy denne. Ďalším bodom jeho plánu je poskytnutie úveru v sume zhruba 15 miliárd dolárov, aby krajina mohla používať tvrdú menu aj napriek trvajúcim americkým sankciám.

Jadrová dohoda v ohrození

Spojené štáty v máji minulého roka odstúpili od jadrovej dohody s Iránom a uvalili ekonomické sankcie, ktoré mali tvrdý dopad na iránsky ropný priemysel.

Teherán dlhodobo obviňuje Európu z toho, že nedokázala zabezpečiť iránske záujmy v rámci jadrovej dohody. V máji iránski zástupcovia varovali, že ak nedôjde v tomto smere k pokroku, začnú postupne odstupovať od svojich záväzkov.

V sobotu 7. septembra Irán sprevádzkoval 20 centrifúg IR4 a 20 centrifúg IR6, aby zvýšil zásoby obohateného uránu. Ide už o tretie porušenie dohody zo strany Teheránu. Predtým Irán zvýšil zásoby obohateného uránu nad 300 kilogramov, čo bol limit v súlade s jadrovou dohodou, a tak zvýšil obohacovanie uránu nad stanovenú hranicu 3,67%.

Útok na saudské ropné zariadenia

V sobotu došlo k útoku na ropné zariadenia Abkajk a Churajs saudskej spoločnosti Saudi Aramco na východe krajiny. To spôsobilo výpadok produkcie ropy v objeme 5,7 milióna barelov denne, čo predstavuje zhruba polovicu ťažby Saudskej Arábie a viac ako päť percent globálnych dodávok ropy.

Ropné zariadenia mali zasiahnuť strely vypálené z dronov. K útoku sa prihlásili jemenskí povstalci Húsíovia podporovaní Iránom. tvrdia, že proti ropným zariadeniam nasadili desať dronov. Americký minister zahraničia Mike Pompeo ale zo zodpovednosti obvinil Irán. Podľa neho nie sú žiadne dôkazy, že by útok mohol prísť z Jemenu.

Teherán všetky obvinenia popiera a obvinil USA z klamstva. Iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zaríf uviedol, že obviňovanie Iránu neukončí katastrofu v Jemene, kde prebieha občianska vojna za účasti Saudskej Arábie. Rad leteckých útokov zo strany Rijádu si vyžiadala stovky mŕtvych civilistov vrátane detí.

V reakcii na útok proti Saudskej Arábii vyzval americký senátor Lindsey Graham k útoku na iránske ropné zariadenia.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj