Brusel 7. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Európska komisia (EK) dnes uviedla, že spolu s úradmi na ochranu spotrebiteľov nalieha na automobilku Volkswagen (VW), aby dokončila opravy automobilov dotknutých škandálom s emisiami
Na snímke Věra Jourová

Eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová uviedla, že úrady EÚ na ochranu spotrebiteľov v koordinovanom postupe s exekutívou EÚ zaslali dnes spoločný list generálnemu riaditeľovi spoločnosti Volkswagen, v ktorom nástoja na tom, aby automobilka neodkladne opravila všetky automobily, ktorých sa týka emisný škandál známy ako Dieselgate. Cieľom je dosiahnuť, aby Volkswagen v nadväznosti na škandál s emisiami dodržiavala právne predpisy o ochrane spotrebiteľa a aktívne sa pričinila o nápravu, pokiaľ ide o dotknutých spotrebiteľov.
V nadväznosti na rozhovory s komisárkou Jourovou v roku 2016 sa Volkswagen zaviazal opraviť všetky dotknuté automobily do jesene 2017. Úrady EÚ na ochranu spotrebiteľa pod vedením holandského úradu pre spotrebiteľov a trhy dnes automobilku vyzvali, aby do mesiaca potvrdila, že tento plán dodrží, pričom je nevyhnutná úplná transparentnosť celého procesu vrátane zosumarizovania toho, čo sa už v tejto veci vykonalo a čo zostáva spraviť.
“Spoločným postupom môžu orgány na ochranu spotrebiteľov dosiahnuť, aby sa právo EÚ o ochrane spotrebiteľa dodržiavalo všade v únii. Osobitne na tom záleží, ak ide o celoeurópske problémy, ako je práve prípad spoločnosti VW, ktorý sa negatívne dotýka viac ako ôsmich miliónov spotrebiteľov v rôznych členských štátoch únie,” skonštatovala Jourová.
Ak Volkswagen v lehote jedného mesiaca nezareaguje na spoločnú výzvu EK a národných úradov alebo ak sa nepodarí dosiahnuť dohodu s automobilkou, každý členský štát EÚ sám rozhodne o ďalšom postupe a podobe opatrení. Jednotlivé úrady môžu prijať primerané opatrenia na presadzovanie práva.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.