Brusel 17. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Rene Rossignaud)

Európska komisia žiada potrestanie vinníkov
Európska komisia (EK) je zhrozená zo smrti maltskej novinárky a blogerky Daphne Caruanovej Galiziovej, ktorá zahynula v pondelok po výbuchu bomby nastraženej v jej aute. Exekutíva EÚ útok na novinárku dôrazne odsudzuje a žiada potrestanie vinníkov, uviedol dnes hovorca EK Margaritis Schinas.
Na snímke vrak auta poprednej maltskej blogerky Daphne Caruanovej Galiziovej, ktoré vybuchlo

“Sme zhrození, že známa a rešpektovaná novinárka prišla o život pri tom, čo sa zdá byť cieleným útokom,” uviedol Schinas počas stretnutia s novinármi v Bruseli.
Zdôraznil, že európska exekutíva a jej predseda Jean-Claude Juncker ostro odsudzujú útok na novinárku a známu kritičku vlády, lebo je namierený proti slobode tlače. “Právo novinára vyšetrovať, klásť nepríjemné otázky a podávať o tom správy je stredobodom našich hodnôt a musí byť vždy zaručené,” spresnil Schinas. Komisia podľa jeho slov verí, že spravodlivosť bude vykonaná.
Terčom kritík Caruanovej Galiziovej bol najmä maltský premiér Joseph Muscat.
Novinárka odhalila, že spoločnosť Egrant Inc., ktorej meno je uvedené v tzv. panamských dokumentoch (Panama Papers), je vo vlastníctve premiérovej manželky Michelle Muscatovej, ktorá mala dostať peniaze od dcéry azerbajdžanského prezidenta prostredníctvom právnickej spoločnosti Mossack Fonseca. Spoločnosť Mossack Fonseca je “ústrednou postavou” škandálu s daňovými únikmi a tajnými kontami politikov známeho ako Panama Papers.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.