Brusel 5. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ng Han Guan)

Európska komisia (EK) chce v stredu požiadať členské štáty EÚ, aby opätovne prehodnotili, či poľská vláda porušuje demokratické normy, a aby zvýšili diplomatický tlak na Varšavu. Uviedla to tlačová agentúra Reuters.
Na snímke predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker

Predseda exekutívy EÚ Jean-Claude Juncker a jeho tím by na pravidelnom stretnutí kolégia komisárov mali dosiahnuť dohodu o výzve pre Radu EÚ (členské štáty), aby 25. septembra Rada ministrov pre všeobecné záležitosti zaradila do diskusií spor medzi Bruselom a Varšavou. Zvyšuje sa tým možnosť, že v prípade, ak poľská vláda neustúpi zo svojho kurzu v kritizovaných oblastiach, bude krajina čeliť sankciám zo strany EÚ.
Poľská konzervatívna vláda odmieta obvinenia EÚ, že zavádzané reformy v rezorte spravodlivosti a mediálnej scény ohrozujú princípy právneho štátu.
Brusel už varoval Varšavu, že môže čeliť bezprecedentným sankciám, napríklad strate hlasovacích práv v Rade EÚ, ale z dôvodu pravdepodobného veta zo strany Maďarska nie je jasné, či eurokomisia bude schopná uložiť takéto tvrdé opatrenia. Na pozastavenie hlasovacích práv je totiž potrebný jednomyseľný súhlas všetkých členských štátov Únie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.