Praha 26. februára 2019 (HSP/Foto: TASR- Vladimír Benko/MV SR)
 
Česká eurokomisárka Věra Jourová, ktorá sa zaoberá ochranou spotrebiteľov, verí, že ešte do európskych volieb sa stihne schváliť  európska legislatíva týkajúca sa zamedzeniu dvojakej kvality potravín a iných produktov

Na snímke eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová

Podľa agentúry ČTK to Jourová povedala pri zasadnutí okrúhleho stola so zástupcami obchodných reťazcov.
Podstatou problému je totiž stav, keď sa pod jednou marketingovou značkou a v rovnakom obale skrýva v rôznych krajinách odlišné zloženie potravín. Zloženie je však pritom riadne uvedené na obale.
Prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu ČR Tomáš Prouza vravel, že je potrebné doriešiť aj také záležitosti, ako napríklad keď niektorí nadnárodní výrobcovia bojkotujú nákupy potravín českými reťazcami v domovskej krajine výrobcu, alebo keď česká inšpekcia podá podnet zahraničnej inšpekcii k prešetreniu dvojakej kvality priamo u výrobcu.
V minulom roku sa tiež ukázalo, že západoeurópske krajiny chcú čoraz menej riešiť situácie, keď sa pod jedným značením skrýva v rôznych krajinách iné zloženie potravín.
Podľa Prouzu tak urobilo aj Rakúsko, ktoré na záver svojho predsedníctva v EÚ vypustilo bod o ochrane proti dvojakej kvalite, pretože asi “podľahlo tlaku veľkých nadnárodných potravinárskych firiem namiesto ochrany spotrebiteľov”.
Podľa českého ministra pôdohospodárstva Miroslava Tomana už terajšie rumunské predsedníctvo tento bod zaradilo do svojho programu, napriek možným námietkam krajín, ako sú Nemecko, či Rakúsko.
V súčasnosti EÚ kontroluje prípadnú dvojakú kvalitu u 145 položiek, z čoho výsledky by mali byť do polovice roka. No ako uvádza český hospodársky web ihned.cz, eurokomisárka Jourová už predstavila výsledky pilotného testovania, že sa u 64 potravín podarilo odhaliť 20 s dvojakou kvalitou potravín. Ak by ani potom firmy dobrovoľne nezjednotili zloženie produktov, začnú byť zverejňované.
Firmám s dvojakou kvalitou svojich produktov môžu hroziť sankcie až do výšky 4% ich ročného obratu, ktorý dosiahli v každej z dotknutých krajín, alebo aj negatívna reklama. No Jourová je však aj za pozitívnu reklamu, ktorá by napríklad uvádzala produkty a reťazce, ktoré sa rozhodli skončiť s dvojakou kvalitou potravín.
Tu však nejde len o potraviny, ale aj o všetky iné produkty. Jourová vraví, že tohto roku bude mať Európska komisia hotovú metodiku aj pre testovanie drogérie, keďže sa objavovali sťažnosti hlavne na zubné pasty a pracie prostriedky.
 
Príspevok Eurokomisárka Jourová: Zverejníme firmy, ktoré vyrábajú produkty dvojakej kvality zobrazený najskôr Hlavné správy.