Skopje 18. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Boris Grdanoski)
 
Eurokomisár pre susedskú politiku a rozšírenie Johannes Hahn vyzval v utorok Macedóncov, aby v blížiacom sa referende hlasovali za premenovanie svojej krajiny na “Republiku Severné Macedónsko”. Zmena názvu môže otvoriť cestu k členstvu ich krajiny v Európskej únii (EÚ) a Severoatlantickej aliancii (NATO), uviedla agentúra AP.

Na snímke Johannes Hahn

Hahn ďalej v macedónskom hlavnom meste Skopje po rokovaniach s premiérom Zoranom Zaevom povedal, že referendum naplánované na 30. septembra je “príležitosťou, ktorá sa vyskytne raz za život” a výrazne ovplyvní každodenný život a budúcnosť obyvateľov krajiny.
Desiatky západných predstaviteľov vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, šéfa NATO Jensa Stoltenberga či amerického ministra obrany Jima Mattisa navštívili v uplynulých týždňoch Skopje, aby podporili kladný výsledok hlasovania v blížiacom sa referende.
K dohode o zmene názvu krajiny dospeli Macedónsko a susedné Grécko v júni tohto roka po dlhoročnom spore, ktorý blokoval vstup Skopje do NATO. Zmluva sa podľa AP považuje za kľúčový krok k zredukovaniu ruského vplyvu na Balkáne.
NATO pozvalo Macedónsko na prístupové rokovania, uviedlo však, že krajina musí najprv zmeniť svoju ústavu a prijať nový názov. EÚ tiež oznámila, že stanoví dátum prístupových rokovaní s Macedónskom v závislosti s implementáciou dohody o názve krajiny.
 
Príspevok Eurokomisár Hahn vyzval Macedóncov, aby hlasovali za zmenu názvu krajiny zobrazený najskôr Hlavné správy.