Bratislava 21. marca 2019 (HSP/Foto:OĽaNO)
 
Podľa Veroniky Remišovej (OĽaNO) Slovensko pri čerpaní eurofondov v operačnom programe Výskum a inovácie v súčasnom programovom období 2014 až 2020 prišlo už o desiatky miliónov eur a o ďalšie zrejme ešte príde

Na snímke Veronika Remišová (OĽaNO)

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová tvrdí, že Slovensko prichádza škandalóznym spôsobom v dôsledku neschopnosti nominantov SNS na ministerstve školstva o obrovské sumy. Operačný program Výskum a inovácie nevyužil už rok predtým takmer 27 miliónov eur a za posledné dva roky príde Slovensko v spomínanom operačnom programe spolu o viac ako 100 miliónov eur, ktoré boli určené pre vedecké a výskumné inštitúcie.
„Prvým problémom bola neschopnosť ministerstva vypísať riadne výzvy, a teda peniaze nemá kto využiť. Druhý problém je, že veľkú časť z doteraz rozdelených peňazí dalo ministerstvo samo sebe, keď projekty za 85 miliónov eur pridelilo svojej podriadenej organizácii Centrum vedecko-technických informácií,“ uviedla Remišová.
 
Hlavné správy: Aj ostatné východoeurópske krajiny majú to čerpanie relatívne nízke. Nemyslíte si, že by mohol byť problém aj v samotnom princípe eurofondov?
Remišová: „Na úvod chcem povedať jednu dôležitú vec: eurofondy sú obrovským prínosom pre našu krajinu a poznáme krajiny, kde eurofondy ohromne pomohli znásobiť potenciál krajiny, vybudovali sa mnohé dobré veci. Ale samozrejme, na každom členskom štáte je, ako tieto peniaze využíva a ako ich používa. EÚ poskytuje nejaký rámec a členské krajiny si stanovujú konkrétne podmienky. Potom vidíte, že napríklad v Estónsku je byrokracia nižšia, prihláška má tri strany, a na Slovensku je byrokracia oveľa väčšia a prihláška má päťdesiat strán.
Čiže nie je problém v samotných eurofondoch, je problém v tom, ako ich členská krajina uplatňuje. Rovnaké je to, keď sa pozrieme na to, ako prebieha proces pri eurofondoch. V Estónsku malé a stredné podniky na internete vyplnia prihlášku, vyplnená je za 15 minút, a za dva týždne dostanú odpoveď, ak ide o malé projekty. U nás ten hodnotiaci proces trvá mesiace, je netransparentný a nakoniec sa skončí obrovským škandálom, ako to bolo v lete v roku 2017 pri ministrovi Plavčanovi. Ja by som nevinila za situáciu eurofondy, ale neschopnú vládu, ktorá nie je schopná eurofondy dobre, transparentne riadiť tak, aby pomáhali Slovensku.“
 
Na otázku redaktorky RTVS, či to nie je tak, že sa firmy radšej vzdajú eurofondov, len aby nemuseli byť kontrolované, šikanované a medializované, Remišová odpovedala: „Vôbec nie je pravda, že firmy a vedci nemajú záujem o eurofondy. Seriózni vedci a seriózne firmy eminentný záujem majú, ale k nim sa eurofondy nedostávajú.“ Ďalej uviedla, že to všetko je vina nominantov SNS, ktorí už dávno nemali riadiť rezort školstva, pretože je príliš dôležitý, aby ho riadili diletanti. Z uvedeného sa dá dedukovať, že pravdepodobne keby ministerstvo bolo riadené nominantmi strany OĽaNO, diletanti by tam neboli, všetko by fungovalo lepšie a konečne by všetci videli, aký skvelý je samotný princíp fungovania neokoloniálnej ekonomickej moci: z peňazí, ktoré z vykradnutej krajiny odtečú do krajín majiteľov Zemegule sa časť pošle naspäť, aby sa tamojší obyvatelia tešili, aké je to celé úžasné. A keby sa nebodaj prestali tešiť, keby sa im čosi znepáčilo, nemuseli by dostávať vôbec nič.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Eurofondy sú skvelé, v nich určite chyba nie je, tvrdí Remišová. Že sa slabo využívajú, tomu sú na vine nominanti SNS zobrazený najskôr Hlavné správy.