Bratislava 7. januára 2019 (HSP/TASR/Foto:TASR – Michal Svítok)
 
Euro oslavuje na Slovensku okrúhle desiate narodeniny. Za desať rokov sa zvýšili ceny potravín a nealkoholických nápojov o 16,6 %, čo je takmer na úrovni priemeru krajín EÚ (16,2 %). Euro vraj za to nemôže. V susedných krajinách, ktoré sú členmi EÚ, vraj rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov výraznejšie, vyplýva z analýzy Slovenského farmárskeho, družstva. V porovnaní s krajinami Vyšehrádskej skupiny, máme však najvyššie ceny

Ilustračné foto

Podľa dostupných údajov najviac utrácame na bývanie. V rámci spotrebného koša tvoria výdavky na bývanie, vodu, elektrinu či plyn takmer štvrtinu. Na potraviny a nealkoholické nápoje dávame 18% zo všetkých mesačných výdavkov, tretia najnákladnejšia položka je rekreácia a kultúra 10%. Najmenej stojí mesačne vzdelávania, necelé 2%. Ukázalo sa však, že v porovnaní s krajinami EÚ máme v roku 2018 jedny z najvyšších nákladov na bývanie, potraviny a nealkoholické nápoje.
Podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Lenky Buchlákovej, ceny stúpajú, a preto si Slováci za plyn, elektrinu a teplo v tomto roku viac priplatia.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví sa na konci roka 2018 rozhodol zvýšiť ceny na elektrinu, plyn, vodu a teplo. V prepočte vychádza, že za plyn zaplatíme od 0,90 do 11 eur mesačne, za elektrinu od 0,6 do 7 eur a za teplo do 2 eur mesačne.
“U našich neeurových susedov potraviny a nealkoholické nápoje za posledných desať rokov zdraželi výraznejšie ako u nás. V Maďarsku si za posledné desaťročie ceny potravín a nealko nápojov pripísali na svoje konto nárast o tretinu, v Poľsku o štvrtinu a v Českej republike zdraželi takmer o 24 %,” uviedla analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská.
Napriek tomu sú priemerné ceny potravín na Slovensku ešte stále najvyššie z krajín V4. “Vyplýva to z nižšej vstupnej cenovej hladiny,” dodala Sadovská. Najvýraznejšie zdražovanie v rámci EÚ postihlo Maltu (o 36,6 %). Naopak, Íri v súčasnosti nakupujú potraviny a nealkoholické nápoje o 14,1 % lacnejšie ako pred desiatimi rokmi.
Ceny potravín a nealkoholických nápojov však na Slovensku nerástli plynule. Po zavedení spoločnej meny boli ceny ešte ovplyvňované hospodárskou krízou a poklesli o 3,8 %. Nasledovali štyri roky rastu v rozpätí 1,7 % až 5,9 %. V roku 2014 bolo zdražovanie vystriedané zlacňovaním, a tento trend pokračoval až do roku 2016. Obrat nastal v roku 2017, keď potraviny zdraželi o štyri percentá a za 11 mesiacov roku 2018 o ďalších 4,2 %, vyplýva z analýzy.
Podľa Eurostatu v EÚ má najnižšie ceny Bulharsko a najvyššie Dánsko.
“V Bulharsku sú ceny ani nie polovičné, ako je priemer EÚ, v Dánsku sú o 41% vyššie. Slovensko je na úrovni 65%, to znamená, že ceny sú celkovo o 35% nižšie ako priemer celej únie. Z hľadiska V4 však patríme k najdrahším, nižšie ceny tovaru sú v Českej republike, Maďarsku i Poľsku, “cituje portál analytička Buchlákovou.
Uvádza sa tiež, že najviac výdavkov v krajinách EÚ ide na bývanie a energiu.
Ďalším najnákladnejšom bodom je doprava, potraviny a nealkoholické nápoje.
 
Príspevok Euro oslavuje okrúhliny a Slovensko má najvyššie ceny z V4. V rámci EÚ patríme medzi krajiny s najvyššími nákladmi na život zobrazený najskôr Hlavné správy.