Rusko 28. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)

Profesor Sergej A. Karaganov, jeden z kľúčových poradcov ruského prezidenta pre ekonomiku a zahraničnú politiku, prehlásil, že éra západnej vojenskej dominancie rýchlo smeruje ku svojmu koncu, pričom India a Rusko spolu s Čínou budú v novom svetovom poriadku hrať dôležitú rolu.
Ilustračné foto

Profesor Sergej A. Karaganov bol pozvaný Federáciou indického výboru pre obchod a priemysel (FICCI) do Nového Dillí, aby tam mal prednášku na tému Svet, ktorý príde: pohľad Ruska a Eurázie. FICCI slávi 90 rokov svojej existencie.
„Existuje panika u americkej elity, že strácajú kontrolu nad politickým procesom. Éra vojenskej nadradenosti Západu je na konci a ekonomická dominancia sa potáca v jej dôsledku,” povedal Karaganov vo svojej prednáške.
Profesor prehlásil, že Eurázia bude čoskoro centrom geopolitiky a Rusko, India a Čína budú v tomto procese hrať dôležitú rolu.
„Unipolárny svet, ktorý existoval medzi rokmi 1991 a 2008 teraz skončil a Rusko je hrdé na rolu, ktorú hralo v tomto procese. Éra bipolárneho sveta nemá šancu na návrat a multipolárny svet je v procese vzniku,” dodal Karaganov.

Podľa jeho názoru by v novom rozložení síl mala India zaujať  pozíciu s väčšou zodpovednosťou.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.