Brusel/Luxemburg 17. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:Flickr)

Členské krajiny EÚ sa v pondelok prostredníctvom svojich diplomatov rozhodli zrušiť právny rámec pre sankcie prijaté voči Maldivám v júli 2018. Rada EÚ pre zahraničné veci, ktorá zasadá v Luxemburgu, pripomenula, že sankcie mali podobu zákazu vycestovania do Únie a zmrazenia majetku tým osobám a právnickým subjektom, ktoré boli zodpovedné za porušovanie zásad právneho štátu alebo boli prekážkou pre inkluzívne politické riešenie na Maldivách. Reštriktívne opatrenia sa týkali aj osôb a subjektov zodpovedných za vážne porušovanie ľudských práv

Ilustračné foto

EÚ prijala sankcie po zhoršení politickej situácie na Maldivách v prvej polovici roku 2018, najmä preto, že štátnym inštitúciám, ako je parlament a súdnictvo, bolo zabránené v riadnom fungovaní.

Pondelňajšie rozhodnutie bolo prijaté v súlade so súčasnou situáciou na Maldivách. Od inaugurácie prezidenta Ibráhíma Muhammada Sáliha v novembri 2018 sa politická situácia v krajine zlepšila, čo potvrdili aj pokojné a demokratické parlamentné voľby zo 6. apríla 2019. Maldivská vláda potvrdila svoj záväzok upevniť demokraciu, zabezpečiť dobrú správu vecí verejných a podporovať dodržiavanie ľudských práv.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj