Brusel 17. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Alexey Vitvitsky)
 
Americký prezident Donald Trump tvrdí, že s ostatnými lídrami krajín G7 má vynikajúce vzťahy. Podľa denníka The Wall Street Journal (WSJ) si však Trump na samite v Kanade voči nim dovolil rad ostrých poznámok. To podľa ruských expertov, ktorých cituje RT, privedie k ochladeniu vzťahov medzi USA a EÚ.

Ilustračné foto

Trump podľa WSJ na samite G7 označil predsedu Európskej komisie Jean-Clauda Junckera za krutého vraha kvôli daňovým poplatkom uvaleným na americké technologické spoločnosti a za to, že Spojené štáty nemôžu viesť priame obchodné rokovania s Nemeckom a Francúzskom bez účasti komisie. “Asi to mám brať ako kompliment, ale nie som si istý,” reagoval na to Juncker.
Počas diskusie o iránskej jadrovej dohode a terorizme Trump francúzskemu prezidentovi Macrona povedal: “Musíte o tom vedieť (o probléme terorizmu), Emmanuel, pretože všetci teroristi sú v Paríži.”
Ako podotkol zdroj, pri prerokúvaní otázky migrácie v Európe sa obrátil Trump na japonského premiéra Šinza Abeho a povedal: “Šinzó, vy taký problém nemáte, ale môžem vám poslať 25 miliónov Mexičanov a veľmi skoro zostanete bez práce.”
Medzitým Trump na svojom Twitteri tvrdil, že jeho vzťahy s ostatnými lídrami krajín G7 sú skvelé. Podľa neho sú zlé vzťahy len falošnými správami a ako dôkaz zverejnil fotografie zo samitu, kde sa objíma s ostatnými štátnikmi. Podľa neho sú to práve falošné správy to, čo ohrozuje Spojené štáty.
 
“Znižovanie závislosti na Spojených štátoch”
Neúspech samitu G7 svedčí o ochladení vzťahov medzi USA a EÚ. Podľa Vladimira Brutera z Medzinárodného inštitútu humanitárnych a politických štúdií sa vzájomné vzťahy budú zhoršovať, ale Európa je príliš slabá pre adekvátnu reakciu.
“Situáciu tiež ovplyvňujú obchodné spory. Jednotu Západu to však zatiaľ nespochybní, pretože západná Európa je na USA úplne závislá v otázke bezpečnosti, “cituje RT Vladimira Brutera.” Trump sa domnieva, že môže uskutočňovať jednostranný tlak kvôli tomu, že je silnejšou stranou. Druhá strana je slabá a nemá možnosť, ako náležite odpovedať, “myslí si analytik.
Podľa Brutera postavenie zjednotenej Európy bude v mnohom závisieť na vzťahoch s Ruskom. “Ak vzťahy s Ruskom budú stabilné, Európa bude silná. Ak nie, tak Európa bude slabnúť a jej závislosť na Spojených štátoch bude rásť,” hovorí.
Amerikanista Dmitrij Michejev zase tvrdí, že USA považuje ďalších členov G7 za podriadených. Podľa neho sa vzťahy medzi USA a EÚ budú naďalej zhoršovať, čo bude viesť k tomu, že sa európske krajiny pokúsia vybudovať bilaterálne vzťahy s ďalšími svetovými veľmocami, predovšetkým s Ruskom a Čínou.
“Jednota únie bude slabnúť a každá krajina sa bude snažiť nájsť cestu von z tých problémov, ktoré vytvára Trump. Budú hľadať nové trhy, čo privedie k oslabeniu EÚ a G7 pravdepodobne odumrie. EÚ sa bude snažiť znižovať závislosť na USA,”domnieva sa Michejev.
 
Závery summitu G7
Na záver samitu G7, ktorý sa konal 8. až 9. júna v kanadskom La Malbaie, Trump zakázal svojej delegácii podpisovať záverečné komuniké. Príčinou mal byť výrok kanadského premiéra Justina Trudeaua o odvetných opatreniach na americká clá, ktorý urobil na záverečnej tlačovej konferencii.
“V pekle majú osobitné miesto pre cudzích štátnikov, ktorí chcú prezidenta Donalda J. Trumpa diplomaticky oklamať a keď vychádza z dverí, pokúsia sa ho bodnúť do chrbta,” vyhlásil riaditeľ Národnej rady pre obchod, poradného orgánu amerického prezidenta, Peter Navarro.
Podľa nemeckého ministra zahraničia Heika Maasa Trump stratil svoju autoritu po tom, čo sa rozhodol odvolať podpis komuniké cez Twitter.
Samit okomentovala aj hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová na svojom Facebooku: “Potom, čo vyzvali Rusko prestať s “destabilizujúcou aktivitou”, sa členovia G7 ihneď pustili do seba, keď obviňovali jeden druhého z klamstva a nevyberane sa urážali.”
V rozhovore pre Fox News Trump oznámil, že vzťahy s Ruskom boli jednou z kľúčových tém diskusií na G7, ktorému bolo venované 25% všetkého času. V médiách sa objavili aj správy o tom, že v priebehu samitu americký prezident povedal, že Krym je ruský. Biely dom toto tvrdenie nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. V Kremli uviedli, že o tom nemajú dôveryhodné informácie.
 
Príspevok “EÚ zníži svoju závislosť”: Trumpova politika môže viesť k prehodnoteniu vzťahov USA a EÚ zobrazený najskôr Hlavné správy.