Brusel 19. marca 2018  (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DHA-Depo )
 
Rada EÚ pre zahraničné veci rozhodla v pondelok v Bruseli zaradiť ďalších štyroch sýrskych občanov na “čierny zoznam” osôb, na ktorých sa vťahujú reštriktívne opatrenia EÚ proti sýrskemu režimu. Dôvodom je ich úloha pri vývoji chemických zbraní a ich používaní proti civilnému obyvateľstvu.

Ilustračné foto

Ide o rozhodnutie, ktoré je v súlade s politikou EÚ v rámci boja proti šíreniu a používaniu chemických zbraní. Medzi sankcionované osoby patrí vysokopostavený vojenský predstaviteľ a traja vedci pracujúci v stredisku pre výskum a vedecké štúdie, ktoré je pod kontrolou sýrskej vlády.
Toto centrum je zodpovedné za vývoj a výrobu chemických a iných nekonvenčných zbraní, ako aj príslušných raketových nosičov. Na sankčnom zozname EÚ sa nachádza od 1. decembra 2011.
Na zozname reštriktívnych opatrení EÚ v podobe zákazu vycestovania a zmrazenia aktív tak figuruje už 261 občanov Sýrie a 67 organizácií či podnikov. Únia im pripisuje zodpovednosť za násilné represie voči domácemu civilnému obyvateľstvu.
Platné sankcie EÚ voči Sýrii zahŕňajú ropné embargo, obmedzenia určitých investícií, zmrazenie aktív Sýrskej centrálnej banky v EÚ, obmedzenia vývozu zariadení a technológií, ktoré by bolo možné použiť na represie, ako aj zariadení a technológií na monitorovanie alebo odpočúvanie internetovej či telefonickej komunikácie.
Tieto sankčné opatrenia boli naposledy predĺžené 29. mája 2017 a sú platné do 1. júna 2018.
 
Príspevok EÚ zaradila štyroch dalších Sýrčanov na svoj sankčný zoznam zobrazený najskôr Hlavné správy.