Brusel/Varšava 2. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Bartosz Wiśniakowski Twitter)
 
Poľsko by malo ukončiť výstavbu kanála na pobreží Baltského mora, pretože zatiaľ nemá súhlas Európskej komisie. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na jedného z úradníkov EÚ

Na snímke projekt kanála na území Vislianská kosa

Koncom roku 2018 poľské orgány oznámili výberové konanie na výstavbu kanála cez Vislianskú kosu.
Vislianská kosa je úzky pruh zeme, ktorý oddeľuje Kaliningradský záliv od Gdanskej zátoky. Jej dĺžka je 65 kilometrov (35 z nich patrí Rusku). V Poľsku je spojený s pevninou a v oblasti Kaliningradu je od pevniny oddelená splavným prielivom.
Je potrebné poznamenať, že tento problém môže zhoršiť už napäté vzťahy medzi poľskými nacionalistami, ktorí sú pri moci, a Európskou úniou: strany majú rozdieln pohľad v otázkach práva a migrácie.
Varšava zdôrazňuje, že výstavba kanála je nutná z bezpečnostných dôvodov a na hospodárske účely.
Podľa agentúry poľské orgány uviedli, že Európska komisia uznala, že výstavba kanála je vhodná, ale trvala na pokračovaní diskusie o technických otázkach.
Jeden z európskych úradníkov však odmietol vyhlásenie Varšavy a uviedol, že Európska komisia nesúhlasí s potrebou realizácie projektu, ale uznal, že diskusia o technických otázkach bude pokračovať.
Zároveň spoludiskutujúcim agentúry poznamenal, že kvôli konečnému rozhodnutiu Európskej komisie by Poľsko malo ukončiť stavebné práce na Vislianskej kose.
 
Príspevok EÚ zakázala Poľsku stavať kanál v blízkosti Kaliningradu zobrazený najskôr Hlavné správy.