Brusel 10. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP Photo)
 
Európska únia v piatok požiadala Rusko, aby ukrajinskému režisérovi Olehovi Sencovovi, ktorý od 14. mája drží vo väzení protestnú hladovku, poskytlo primeranú lekársku starostlivosť. Informovala o tom rozhlasová stanica Europe 1

Na snímke ukrajinský režisér Oleg Sencov

Vo vyhlásení šéfky európskej diplomacie Federiky Mogheriniovej sa uvádza, že Sencovov zdravotný stav sa rýchlo zhoršuje. Uviedla, že v súvislosti s tým od Ruska očakáva, že mu poskytne “primeranú starostlivosť v inštitucionalizovanom lekárskom zariadení v súlade s predbežným opatrením prijatým Európskym súdom pre ľudské práva 25. júla”.
Ako sa uvádza vo vyhlásení, “Európska únia dúfa, že medzinárodné normy ľudských práv na (Krymskom) polostrove budú rešpektované a že všetci ukrajinskí občania nezákonne zadržiavaní v Rusku a na Krymskom polostrove budú bezodkladne prepustení”.
Europe 1 súčasne informovala, že francúzsky prezident Emmanuel Macron chce o osude ukrajinského režiséra hovoriť v dnešnom telefonickom rozhovore so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov je odporcom anexie polostrova Krym Ruskom, ku ktorej došlo v roku 2014. V tom istom roku ho na Kryme aj zadržali a o rok neskôr ho v Rusku odsúdili na 20 rokov väzenia za sprisahanie s cieľom vykonať teroristický útok.
Sencov obvinenia popiera a odmietol požiadať Putina o milosť. Koncom júna tak urobila jeho matka.
Sencov si trest stanovený ruským súdom odpykáva vo väzenskom tábore v západosibírskom meste Labytnangi na území Jamalskoneneckého autonómneho okruhu, kde aj 14. mája začal držať protestnú hladovku za prepustenie 65 Ukrajincov väznených v Rusku – vrátane seba -, ktorých nazýva politickými väzňami.
Sencovova sesternica Nataľja Kaplanová tento týždeň informovala, že filmár už prakticky ani nevstáva z postele a žije v úplnej informačnej blokáde V liste, ktorý jej z väzenia doručil Sencovov advokát, režisér píše, že “všetko nie je len zlé, ale katastroficky zlé”. V mikroblogu na Facebooku Kaplanová dodala, že Oleh napísal, že “koniec je blízko a nemyslí tým svoje oslobodenie”.
 
Príspevok EÚ vyzýva Rusko, aby režisérovi Sencovovi poskytlo primeranú lekársku pomoc zobrazený najskôr Hlavné správy.