Budapešť 11. apríl 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Pavel Neubauer)

Komisárka EÚ pre spravodlivosť Věra Jourová podľa EUobserver vyzvala Maďarov, aby “odolávali Orbánovi”. Je dôležité, aby ľudia vyjadrovali svoje názory. Isté skupiny v súčasnej dobe vyjadrujú svoj názor v Budapešti vo forme demonštrácií proti Viktorovi Orbánovi kvôli zrušeniu Sorosovej University pre sťažené podmienky jej fungovania, ktoré vláda schválila

Na snímke európska komisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľské otázky a rodovú rovnosť Věra Jourová.

Aj napriek protestom maďarský prezident Janos Ader v pondelok podpísal zákon o vysokých školách, ktorý podpisom nadobudol účinnosť. Tento zákon neobmedzuje maďarskou ústavou zaručenú “slobodu študovať alebo učiť”, povedal Ader pre štátnu tlačovú agentúru MTI.

Úrady v Bruseli vyjadrili znepokojenie nad novým maďarským zákonom o vysokých školách, ktorý sa explicitne dotkne vysokej školy Central European University (CEU) v Budapešti a ktorú založil miliardár George Soros. V nedeľu v Budapešti preto isté skupiny ľudí protestovali proti tomuto novému zákonu. Jourová povedala: “Som rada, že ľudia v Maďarsku sú odvážni, otvorení, hlasní a viditeľní.”

Napriek obavám ohľadom maďarskej vládnej politiky Jourová nevidí žiadnu účinnú pomoc v prípade Budapešti. “Ja osobne si nemyslím, že administratívne kroky alebo konania o porušení alebo iné akcie zo strany Európskej komisie proti členskému štátu v tomto prípade pomôžu,” povedala Jourová v Bruseli v pondelok.

Ako v Maďarsku, tak aj v Poľsku možno pozorovať “znepokojujúce trendy”, povedala česká komisárka. Slobodné voľby vyprodukovali neliberálne vlády. Preto je slobodné súdnictvo obzvlášť dôležité. V tejto súvislosti Komisia v stredu hovorila o Maďarsku a o budúcnosti Poľska.

Proti Poľsku bolo v Bruseli v januári 2016 otvorené konanie kvôli pochybnostiam o právnom štáte, čo by mohlo viesť k odobratiu hlasovacích práv v EÚ. Avšak tento proces bol zastavený pred niekoľkými mesiacmi a je možné predvídať, že EÚ plánuje podniknúť vážne kroky proti Poľsku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.