Brusel 2. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mohammad Sajjad)
 
Európska komisia (EK) uvoľnila šesť miliónov eur na iniciatívy, ktoré majú pomôcť krajinám juhovýchodnej Ázie pripraviť sa na živelné katastrofy.

Ilustračné foto

“Od cyklónov po záplavy, od zosuvov pôdy až po suchá a zemetrasenia: prírodné riziká predstavujú opakovanú hrozbu pre krajiny juhovýchodnej Ázie. Súčasné monzúnové dažde, ktoré zasiahli región, sú toho znepokojivou pripomienkou,” uviedol vo štvrtok v správe pre médiá eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis.
Exekutíva už v máji tohto roku vyčlenila sedem miliónov eur na opatrenia, ktoré mali pomôcť Bangladéšu pripraviť sa na obdobie dažďov.
Z novoohlásenej finančnej pomoci sú dva milióny eur určené pre Mjanmarsko, a to najmä na vybudovanie národného systému reakcie na zemetrasenia a cunami. Nepál dostane dva milióny eur, ktoré by mali dostať najzraniteľnejšie komunity v oblastiach postihnutých zemetrasením.
Milión eur dostanú Filipíny. Z financií by malo profitovať hlavne chudobné mestské obyvateľstvo žijúce v lokalitách ohrozených prírodnými katastrofami. Zvyšný milión eur si rozdelia Kambodža, Laos a Vietnam.
Dôsledky prírodných katastrov v regióne juhovýchodnej Ázie s viac ako dvoma miliardami obyvateľov zhoršuje demografický tlak v kombinácii so zlým demografickým plánovaním.
 
Príspevok EÚ vyčlenila milióny eur na ochranu ázijských krajín pred monzúnmi zobrazený najskôr Hlavné správy.