Brusel 21. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
 
Oznámenie Severnej Kórey, že s okamžitou platnosťou pozastavuje testy jadrových zbraní a balistických rakiet dlhého doletu a uzatvorí raketový komplex na severe krajiny je podľa Európskej únie pozitívnym krokom, po ktorom by mala nasledovať “nezvratná denuklearizácia” KĽDR.

Ilustračné foto

“Je to pozitívny, dlho očakávaný krok na ceste, na ktorej by teraz mala nasledovať úplná, overiteľná a nezvratná denuklearizácii krajiny,” uvádza sa vo vyhlásení šéfky diplomacie EÚ Federicy Mogheriniovej, citovanom agentúrou Reuters.
Pozastavenie jadrových a raketových testov oznámil severokórejský vodca Kim Čong-un pred svojimi plánovanými stretnutiami s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom a prezidentom Spojených štátov Donaldom Trumpom. Konštatoval dosiahnutie “vedeckého pokroku”, vďaka ktorému nie sú potrebné ďalšie jadrové skúšky ani testy medzikontinentálnych balistických rakiet.
Spomínané dva summity sú podľa Mogheriniovej príležitosťami “na vybudovanie dôvery a dosiahnutie ďalších konkrétnych a pozitívnych výsledkov”. EÚ bude tento proces podporovať okrem iného “aj prostredníctvom zdieľania našich vlastných skúseností s rokovaniami o denuklearizácii”. Postoj EÚ ku KĽDR však zostáva v tejto fáze nezmenený, to znamená kombináciu sankcií a otvorených komunikačných kanálov, dodala šéfka diplomacie EÚ.
 
Príspevok EÚ víta krok KĽDR zastaviť jadrové testy, požaduje denuklearizáciu zobrazený najskôr Hlavné správy.