Brusel 16. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-J. Scott Applewhite)

Európska komisia (EK) dnes privítala rozhodnutie Spojených štátov amerických zrušiť embargo na dovoz hovädzieho mäsa z Francúzska, čo je vynikajúca správa pre francúzskych farmárov.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Podľa spoločného vyhlásenia eurokomisárky pre obchod Cecilie Malmströmovej, eurokomisára zodpovedného za zdravie a bezpečnosť potravín Vytenisa Andriukaitisa a eurokomisára pre poľnohospodárstvo Phila Hogana, ide o novú etapu znovuotvárania trhu s touto komoditou, ktorý bol uzatvorený po vypuknutí “choroby šialených kráv”, čiže bovinnej spongiformnej encefalopatii (BSE) v 90. rokoch 20. storočia.

“Po podobných rozhodnutiach prijatými pre Írsko, Litvu a Holandsko, Európska komisia víta rozhodnutie Spojených štátov povoliť dovoz hovädzieho mäsa aj z Francúzska,” uvádza sa v stanovisku EK. Podľa trojice eurokomisárov americký postoj znamená, že doterajšie úsilie EÚ o odstránenie BSE zo svojho územia prinieslo ovocie.

Komisia zároveň spresnila, že pokračuje v spolupráci so všetkými zúčastnenými stranami na tom, aby zabezpečila, že v blízkej budúcnosti budú mať v tejto oblasti všetky členské štáty EÚ rovnaký prístup na americký trh, jeden z najväčších obchodných partnerov Únie. Spojené štáty uzavreli svoj trh pre dovoz hovädzieho mäsa z EÚ v januári 1998 v nadväznosti na vtedajší priebeh BSE v Európe.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.