Brusel 13. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:pixabay)
 
Európska únia usporiadala v piatok v Ženeve humanitárnu konferenciu o Konžskej demokratickej republike (KDR), v rámci ktorej tejto africkej krajine poskytla finančnú podporu vo výške 77 miliónov eur.

Ilustračné foto

Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis spresnil, že ide o reakciu EÚ na zhoršujúcu sa humanitárnu situáciu v tejto krajine a okolitom regióne.
Komisár uviedol, že Únia chce v KDR pomáhať najzraniteľnejším osobám, plniť humanitárne poslanie a zachraňovať ľudské životy. “Potrebujeme preto neobmedzený a nepretržitý humanitárny prístup do všetkých regiónov, ako aj ochranu humanitárnych pracovníkov,” uviedol počas konferencie.
Komisár uskutočnil 24. – 26. marca návštevu v KDR, v rámci ktorej zhodnotil projekty pomoci financované EÚ v regiónoch Severné Kivu a Južné Kivu. V Kinshase sa stretol s predstaviteľmi konžskej vlády.
Európska únia zároveň poskytla ďalších šesť miliónov eur na podporu utečencov z KDR v susedných štátoch Burundi, Rwanda, Tanzánia a Uganda.
Humanitárne potreby v KDR sa v poslednom roku zdvojnásobili a pomoc potrebuje približne 13 miliónov tamojších obyvateľov. Približne 4,5 milióna osôb je vnútorne vysídlených a približne 630.000 Konžanov utieklo do susedných krajín.
 
Príspevok EÚ venuje 77 miliónov eur na pomoc Konžskej demokratickej republike zobrazený najskôr Hlavné správy.