Tirana 2. decembra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Hektor Pustina)

Európska únia (EÚ) a Organizácia Spojených národov (OSN) koordinujú medzinárodnú pomoc Albánsku po ničivom zemetrasení s magnitúdou 6,4, ktoré si vyžiadalo 51 mŕtvych a viac ako tritisíc zranených. Tisíce ľudí zostali bez domova

Na snímke talianski záchranári prehľadávajú sutiny domu albánskom meste Durres 28. novembra 2019

Vyslanec EÚ v Albánsku Luigi Soreca v pondelok informoval, že únia 26. novembra, v deň zemetrasenia, zmobilizovala svoj mechanizmus civilnej ochrany a do krajiny prišlo mnoho pátracích a záchranných tímov. Tím z EÚ vedie odhad škôd aj distribúciu humanitárnej pomoci. Šesť členských štátov únie poslalo do Albánska 50 stavebných inžinierov, pričom ďalší ešte prídu, aby s tamojšími kolegami posúdili škody, ktoré zemetrasenie napáchalo.

Albánska vláda požiadala medzinárodnú komunitu o finančnú i odbornú pomoc v dôsledku zemetrasenia, pričom uviedla, že na to bez pomoci zahraničných partnerov nestačí. Ministerka obrany Olta Xhacka uviedla, že 780 záchranárov z EÚ a ďalších krajín pomohlo zabrániť ďalšej strate životov. „Najhoršia časť sa začína teraz, pretože materiálne škody sú naozaj veľké,“ uviedla ministerka pred svojou cestou do Londýna, kde sa zúčastní na summite Severoatlantickej aliancie (NATO). Aj tam krajina plánuje požiadať o pomoc.

Soreca uviedol, že sa Brusel v tretej fáze zameria na to, ako zo strednodobého až dlhodobého hľadiska pomôže Albánsku s obnovou. Vo štvrtok do Tirany pricestuje nový eurokomisár pre riešenie krízových situácií Janez Lenarčič, aby prediskutoval plán obnovy.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj