Brusel 15. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Boris Grdanoski)

Európska únia upozornila v nedeľu na “reálne ohrozenie regionálnej stability” na Blízkom východe po útokoch na ropné zariadenia v Saudskej Arábii. Existuje riziko, že útoky narušia svetové dodávky ropy

Na snímke Federica Mogherini

K zodpovednosti za útoky dronmi zo sobotňajších ranných hodín sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci známi ako húsíovia, ktorých podporuje Irán, pripomenula tlačová agentúra Reuters.

“Včerajší útok dronmi na dve ropné zariadenia spoločnosti Aramco v Saudskej Arábii predstavuje reálnu hrozbu pre regionálnu stabilitu,” uviedla vo vyhlásení hovorkyňa šéfky diplomacie EÚ Federicy Mogheriniovej.

“V čase, keď sa napätie v regióne stupňuje, tento útok podkopáva prebiehajúcu prácu na deeskalácii a na dialógu,” dodala hovorkyňa. Zároveň vyzvala na “maximálnu zdržanlivosť a upokojovanie situácie”. Ďalšie podrobnosti nespomenula.

Rijád oznámil, že v dôsledku útokov dronmi dočasne pozastavil prevádzku v závode na spracovanie ropy v Búkjaku a na ropnom poli Churajs na východe Saudskej Arábie.

Saudskoarabský minister energetiky Abdal Azíz bin Salmán vyhlásil, že útoky na zariadenia štátnej spoločnosti Saudi Aramco majú za následok pokles produkcie o 5,7 milióna barelov ropy denne, čo je zhruba polovica dennej ťažby Saudskej Arábie a päť percent celosvetových dodávok ropy. Podľa predstaviteľov krajiny by tento výpadok mali nahradiť zásoby, ktoré má kráľovstvo vytvorené.

Hoci trhy boli v nedeľu zatvorené, útoky by mohol otriasť svetovými cenami, píše AP. Zvýšili tiež celkové napätie v regióne v čase stupňujúcej sa krízy medzi USA a Iránom v súvislosti s rozpadávajúcou sa jadrovou dohodou Teheránu s veľmocami z roku 2015.

Pompeo v sobotu večer pripísal zodpovednosť za útoky v Saudskej Arábii priamo Iránu, hoci dôkazy o svojom tvrdení neposkytol. USA, ďalšie západné krajiny, ich spojenci v Perzskom zálive i experti OSN obviňujú Irán, že dodáva húsíom zbrane a drony, čo Teherán popiera.
Irán v nedeľu poprel účasť na spomínanom sobotňajšom útoku jemenských povstalcov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj