EÚ už vyplatila štvrtinu sľúbenej pomoci na starostlivosť o migrantov v Turecku

Brusel 12. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)

Európska únia vyplatila 748 miliónov eur na projekty súvisiace so starostlivosťou o migrantov v Turecku, informovala dnes Európska komisia. Suma predstavuje štvrtinu z trojmiliardového balíka, ktorý EÚ sľúbila Ankare na tieto účely.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Únia už má zazmluvnených celkovo 37 projektov na starostlivosť o migrantov v hodnote takmer jeden a pol miliardy eur a polovica z tejto sumy bola vyplatená. Peniaze smerujú napríklad na výstavbu a vybavenie škôl pre deti migrantov, humanitárnu pomoc a ďalšie menšie projekty.

“EÚ pokračuje v rozsiahlej podpore sýrskych utečencov v Turecku. Nedávno boli podpísané kontrakty za 200 miliónov eur na podporu vzdelávacej infraštruktúry. Najzraniteľnejším utečencom ponúkame v Turecku možnosť mať lepší život,” vyhlásil eurokomisár pre susedskú politiku a rozširovanie Johannes Hahn.

Únia vlani v marci uzavrela s Tureckom dohodu, ktorá pomohla obmedziť prílev migrantov do Európy. Výmenou sa zaviazala poskytnúť Ankare tri miliardy eur na starostlivosť o migrantov a zrušiť Turkom vízovú povinnosť, ak splnia všetky stanovené podmienky, čo sa im zatiaľ nepodarilo.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.