Brusel/Londýn  25. marca 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)
 
Európska únia (EÚ) dokončila prípravy na potenciálne chaotický scenár odchodu Veľkej Británie z únie bez dohody, rozhovory o írskej hranici však pokračujú. Uprostred pochybností, či Londýn do konca týždňa odsúhlasí dohodu o odchode vyrokovanú s EÚ, samotná únia uvádza, že brexit bez dohody je “čoraz pravdepodobnejší”

Ilustračné foto

Ako v pondelok uviedla Európska komisia, “občanom a podnikateľom to spôsobí značný rozvrat,” a prízvukovala, že Británia odíde “bez akýchkoľvek prechodných dohôd”. Komisia informovala, že pre obyvateľov a firmy vydala 90 oznamov o pripravenosti na brexit a pripravila 19 návrhov novej legislatívy. Zvyšných 27 členov únie najíma tiež stovky nového personálu pre vybavovanie hraničných a colných kontrol.
Lídri únie sa minulý týždeň vo štvrtok na summite dohodli, že Londýnu ponúknu odloženie odchodu z EÚ do 22. mája, pokiaľ britský parlament do konca tohto týždňa schváli dohodu, ktorú premiérka Theresa Mayová vyrokovala s Bruselom. Pokiaľ sa tak nestane, lídri podporia kratší posun do 12. apríla, ktorý má Londýnu poskytnúť čas na schválenie dohody alebo “spresnenie ďalšieho postupu”.
 
Príspevok EÚ: Únia dokončila prípravy na brexit bez dohody zobrazený najskôr Hlavné správy.