Bratislava/Brusel 12. júna 2018 (HSP/Foto:TASR)
 
Vlaky zadarmo pre študentov už nie sú doménou len bývalého premiéra SR Roberta Fica. Podobné opatrenie, aj keď v menšom meradle, nadobúda platnosť v celej Európskej únii, ktorá umožní tisícom študentov spoznať ostatné krajiny Európy s cestovným zadarmo.

Ilustračné foto

Dnešným dňom sa na stránkach Európskeho portálu pre mládež sprístupňuje formulár, ktorým sa môže študent zapojiť do programu DiscoverEU ako jedného z hlavým projektov Bruselu v rámci Európskeho roka kultúrneho dedičstva, ktorým bol vyhlásený rok 2018.
“Využi túto možnosť a vyskúšaj si slobodu pohybu, spoznaj rozmanitosť Európy, vychutnaj si jej kultúrne bohatstvo, nadviaž nové priateľstvá a objav v sebe nové možnosti,” uvádza sa na stránkach.
Podľa zverejnených informácií príspevok na cestovné je určený predovšetkým na lístky na železničnú prepravu a v niektorých prípadoch aj na alternatívne spôsoby dopravy, ako sú autobusy alebo trajekty. Vo výnimočných prípadoch, keď nebude možné použiť iné dopravné prostriedky, bude dovolená aj cesta lietadlom. Tým sa zabezpečí, že mladí ľudia, ktorí žijú v odľahlých oblastiach alebo na ostrovoch, sa takisto budú môcť zapojiť do tejto iniciatívy.
Podmienkou je aby študent začal cestu v jednom z 28 členských štátov EÚ, aby sa cesta uskutočnila medzi 9. júlom a 30. septembrom 2018; pobyt musí trvať najmenej jeden deň a najviac 30 dní a podmienkou je tiež aby cesta obsahovala najviac štyri krajiny EÚ. Program je určený pre študentov nad 18 rokov.
Európska únia na tento účel vynaložila 12 miliónov eur. Presný počet cestujúcich nie je známy. Podľa odhadov samotnej únie by mohlo bezplatne cestovať  po kontinente najmenej 15-tisíc mladých, odborníci však odhadujú že toto číslo narastie až na viac ako 20-tisíc tínedžerov. Cieľom projektu je mladým ľuďom ponúknuť možnosť cestovať bez ohľadu na ich sociálne zázemie a vzdelanie. Možnosť cestovať sa týka aj zdravotne znevýhodnených.
 
Príspevok EÚ spúšťa projekt cestovného zadarmo pre spoznávacie pobyty študentov zobrazený najskôr Hlavné správy.