Brusel 25. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)
 
Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová na zasadnutí Európskeho parlamentu vyhlásila Čierne more za “európske”

Na snímke šéfka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

“Dovoľte, aby som vám pripomenula, že Čierne more je európskym morom, a nechceme byť svedkami ďalšej vojenskej eskalácie v najbližšom regióne,” vyhlásila vo svojom prejave v Európskom parlamente.
Koncom septembra minister zahraničných vecí RF Sergej Lavrov upozornil na iné vyhlásenie Mogheriniovej – o tom, že Balkán je územím Európskej únie a že pre iné tam nie je miesto. Lavrov podotkol, že podobné veľmocenské vyhlásenia nerobia česť Európskej únii.
V októbri generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg po zasadnutí komisie NATO – Gruzínsko vyhlásil, že členské krajiny NATO vyjadrili znepokojenie posilnením vojenskej prítomnosti Ruska v Čiernom mori.
V júli oficiálna hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová vyhlásila, že Moskva považuje medzinárodné cvičenie Sea Breeze 2018 za účasti Ukrajiny a USA za pokus o destabilizáciu situácie v Čiernom mori.
Podotkla, že zodpovednosť za možné záporné následky nesú krajiny, ktoré zapájajú Ukrajinu do nebezpečných hier s ohňom a neustále obviňujú Rusko z toho, že ohrozuje regionálnu stabilitu.
 
Príspevok EÚ si prisvojila Čierne more zobrazený najskôr Hlavné správy.