Brusel 4. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Virginia Mayo)

Európska únia uvalila dnes sankcie voči trom Rusom, medzi ktorými je námestník ruského ministra energetiky Andrej Čerezov, a trom ruským spoločnostiam v súvislosti s presmerovaním štyroch plynových turbín nemeckého koncernu Siemens z Ruska na Krym, ktorý je podľa EÚ nezákonne anektovaný.
Ilustračné foto

Podľa tlačovej agentúry Reuters EÚ pridala na čierny zoznam osôb a firiem, na ktoré sa vzťahujú sankcie za porušovanie územnej celistvosti, zvrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny, okrem Čerezova aj riaditeľa ruskej spoločnosti, ktorá turbíny zakúpené od spoločnosti Siemens a pôvodne určené pre ruský trh, presmerovala na Krym. Na zozname sa ocitli aj tri ruské firmy, z ktorých dve sa podieľali na kúpe nemeckých turbín a ich prevoze na Krym, čím jasne porušili sankčný režim EÚ.
Na polostrove, ktorý patril Ukrajine, kým ho Rusko v roku 2014 nepripojilo k svojmu územiu, už prebieha výstavba dvoch nových elektrární a Kremeľ v snahe splniť sľub, že zabezpečí na Kryme stabilné dodávky elektriny, vyhlásil tender na výstavbu novej elektrárne.
Spoločnosť Siemens tvrdí, že má dôkazy, že všetky štyri turbíny dodané pre energetický projekt v južnom Rusku boli neoprávnene presunuté na Krym.
Rozšírenie sankcií musí byť prijaté jednomyseľne zo strany všetkých 28 členských štátov EÚ. Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov, na ktoré sa odvoláva Reuters, pôvodne mali byť na čierny zoznam pridané štyri ďalšie mená, proti však bolo Taliansko a jedno z navrhovaných mien zo zoznamu vypadlo. Bruselskí diplomati naznačili, že ide o predstaviteľa ruského ministerstva energetiky, ktorý je zapojený do bilaterálnej spolupráce s Talianskom a doteraz sa mu darí unikať sankčnému režimu Únie.
Na sankčnom zozname EÚ voči Rusku, ktorý sa týka sektorov energetiky, financií a zbrojárstva, sa nachádza už 150 osôb a 37 firiem.