Brusel 17. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
 
Rada EÚ (ministri členských štátov) prijala v pondelok rozhodnutie, ktorým poveruje misiu EÚ na pomoc pri integrovanom riadení hraníc v Líbyi (EUBAM Líbya), aby aktívne podporovala líbyjské orgány v ich úsilí o narušenie organizovaných zločineckých sietí zapojených do pašovania migrantov, obchodovania s ľuďmi a terorizmu. Misia bola predtým poverená plánovaním budúcej civilnej misie EÚ so zapojením líbyjských orgánov

Ilustračné foto

Únia zmenou mandátu misie reaguje na žiadosť líbyjských orgánov a túto operáciu považuje za súčasť komplexného prístupu EÚ na podporu prechodu k demokratickej, stabilnej a prosperujúcej Líbyi.
Revidovaný mandát misie potrvá do 30. júna 2020, pričom členské krajiny EÚ na tento účel vyčlenili 61,6 milióna eur. Suma platí pre obdobie od 1. januára 2019 do 30. júna 2020.
Operácia EUBAM Líbya na účely dosiahnutia stanovených cieľov zaistí budovanie kapacít v oblastiach správy hraníc, presadzovania práva a trestného súdnictva. Misia EÚ poskytne líbyjským orgánom poradenstvo pri vypracovaní národnej stratégie integrovaného riadenia hraníc a podporí budovanie kapacít, strategické plánovanie a koordináciu medzi rôznymi líbyjskými orgánmi.
EUBAM Líbya bude tiež riadiť a koordinovať projekty súvisiace s jej mandátom. Ústredie misie sa nachádza v Tripolise a vedúcim misie je taliansky plukovník polície a diplomat Vincenzo Tagliaferri.
 
Príspevok EÚ rozšírila mandát misie EUBAM Líbya, má pomôcť v boji proti prevádzačom zobrazený najskôr Hlavné správy.