EÚ: Prvé kolo rokovaní o brexite bude trvať len niekoľko hodín

Brusel 16. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Virginia Mayo)

Európska komisia (EK) potvrdila dnes správu, že jej hlavný vyjednávač pre odchod Británie z EÚ Michel Barnier a príslušný britský minister David Davis začnú v pondelok 19. júna prvé kolo rokovaní o tzv. brexite v súlade s článkom 50 Lisabonskej zmluvy.
Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier

Obaja vyjednávači sa stretnú v Bruseli na pôde EK podľa vopred dohodnutého kalendára, ktorý nakoniec neohrozili ani minulotýždňové predčasné parlamentné voľby v Británii.
Komisia tiež potvrdila, že na programe prvého formálneho kola, ktorý v priebehu tohto týždňa pripravili odborníci z oboch strán, budú rokovania na politickej úrovni, zamerané najmä na práva občanov Británie a ostatných krajín EÚ, finančné vyrovnanie medzi Londýnom a Bruselom, ako aj štatút hranice medzi Írskou republikou a Severným Írskom.
Obe strany prediskutujú aj samotnú štruktúru rokovaní a ďalšie otázky, ktoré budú musieť riešiť v nadchádzajúcich mesiacoch.
Exekutíva EÚ poskytla Spojenému kráľovstvu vopred svoje stanovisko týkajúce sa práv občanov a finančného vyrovnania. Komisia oba texty zverejnila v pondelok 12. júna, v súlade so svojou politikou transparentnosti.
Jednodňové rokovania by sa podľa zverejneného programu mali začať v pondelok o 11.00 h SELČ. Zhruba jedenapolhodinovom rokovaní oboch delegácií budú Barnier a Davis pokračovať pracovným obedom, po ktorom sa dostanú k slovu experti z rôznych pracovných skupín. K ukončeniu prvého kola rokovaní by malo dôjsť okolo 18.00 h, načo obaja vyjednávači vystúpia na spoločnej tlačovej konferencii.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)