Brusel 15. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Európska únia vo štvrtok oznámila, že prispeje 82 miliónmi eur do tohtoročného operačného rozpočtu Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA).

Na snímke šéfka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

V oznámení Európskej komisie (EK) sa spresňuje, že tento finančný príspevok zaistí prístup k vzdelaniu pre 500.000 detí utečencov, primárnu zdravotnú starostlivosť pre viac ako 3,5 milióna pacientov a podporu pre vyše 250.000 zraniteľných utečencov.
Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci Federica Mogheriniová v správe pre médiá uviedla, že milióny ľudí sú závislé od pomoci UNRWA v oblasti životne dôležitých služieb, ako sú vzdelávanie, zdravotníctvo a sociálna starostlivosť, humanitárna pomoc či zamestnanosť.
“Podporovať UNRWA je naša humanitárna a politická povinnosť. Je v našom kolektívnom záujme vybudovať mier a bezpečnosť na Blízkom východe s vyhliadkami na dosiahnutie dvojštátneho scenára pomocou rokovaní,” uviedla Mogheriniová.
Podľa jej slov agentúra UNRWA čelí ťažkým časom, a aj preto sa vo štvrtok v Ríme konala mimoriadna ministerská konferencia zameraná na podporu finančného chodu tejto inštitúcie. EÚ sa zaviazala, že v priebehu tohto roka poskytne UNRWA 82 miliónov eur. Túto úroveň financovania chce Únia zachovať aj v rokoch 2019 a 2020.
V rokoch 2016 a 2017 poskytli EÚ a jej členské štáty UNRWA dokopy 815 miliónov eur, čím sa Európska únia stala pre túto agentúru najväčším a najspoľahlivejším darcom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.