Kos/Bodrum/Brusel 21. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Európska únia ponúkla Grécku núdzové vybavenie, personál a satelitné snímky na pomoc pri odstraňovaní následkov zemetrasenia, ktoré postihlo v noci nadnes grécke ostrovy a najviac ostrov Kos.
Ilustračné foto

Komisár EÚ pre humanitárnu pomoc Christos Stylianides vyjadril krajine sústrasť a uviedol, že “EÚ ponúka po zemetrasení plnú podporu”. Na ostrove Kos, obľúbenej destinácii dovolenkárov, zahynuli pri otrasoch dvaja ľudia. Zemetrasenie, ktoré postihlo aj pobrežie neďalekého Turecka, predovšetkým letovisko Bodrum, spôsobilo zranenia približne 200 ľuďom.
Stylianidesov úrad je v kontakte s gréckymi predstaviteľmi a je pripravený poslať vybavenie a poskytnúť satelitné snímky, ktoré pomôžu predstaviteľom civilnej ochrany lokalizovať prípadné obete živlu.
V oblasti Egejského mora je seizmická činnosť bežná, pripomenula dnes v správe tlačová agentúra AP.
Obeťami otrasov na Kose sa stal 39-ročný turecký turista Sinan Kurdoglu a 22-ročný švédsky turista pochádzajúci zo strednej časti severskej krajiny. Zahynuli, keď sa zrútil strop obľúbeného baru v Starom meste ostrovnej metropoly Kos, uviedla grécka polícia.
Zemetrasenie s magnitúdou 6,5 vyvolalo prívalové vlny cunami, ktoré ničili člny a autá zaparkované pri pobreží – dokonca aj v tureckom Bodrume.
Medzi približne 200 zranenými ľuďmi sa nachádzali turisti rôznej štátnej príslušnosti. Mnohí turisti na ostrove Kos strávili preventívne zvyšok noci vonku, informovali majitelia hotelov.
K zemetraseniu došlo v noci nadnes okolo 01.30 h, epicentrum bolo desať kilometrov od tureckého letoviska Bodrum a približne 16 kilometrov od hlavného prístavu v meste Kos.
Majitelia hotelov pre turecké médiá povedali, že niektorí turisti v Bodrume sa po zemetrasení odhlasujú. Podľa tureckého ministra zdravotníctva Hakana Čavušogla utrpelo zranenia až 358 ľudí; predtým tureckí predstavitelia oznámili, že ľudia sa zranili prevažne v panike pri úteku zo svojich domovov.
Združenie hotelierov na Kose zasa oznámilo, že mnohí návštevníci strávili zvyšok noci pred hotelmi, ale niektorí sa už teraz vracajú do svojich izieb.
“Máme na ostrove okolo 200.000 turistov, sme na vrchole sezóny. Našou prvou reakciou bolo upokojiť turistov, držať sa predpisov a evakuovať hotelové budovy,” uviedla šéfka združenia hotelierov na Kose Constantina Svynuová.
Letisko na Kose je stále v prevádzke, ale prístav nie, informovala tlačová agentúra Reuters.