Brusel 4. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Paulo Duarte))

Európska komisia (EK) dnes uviedla, že prostredníctvom mechanizmu civilnej ochrany EÚ zmobilizovala presun dvoch protipožiarnych lietadiel z Grécka do Albánska, ktoré bojuje s ničivými lesnými požiarmi.
Ilustračné foto

Exekutíva EÚ konala na základe žiadosti Albánska, ktoré požiadalo o pomoc pri boji s lesnými požiarmi.
Komisia upozornila, že bol aktivovaný aj európsky systém núdzového satelitného mapovania Copernicus, ktorého cieľom je pomôcť albánskym orgánom civilnej ochrany v podobe poskytovania presných údajov pre zásahové a záchranné operácie.
“Európska únia je v plnej miere solidárna s Albánskom,” uviedol v stanovisku pre médiá eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis. Komisár zároveň poďakoval susednému Grécku za konkrétny prejav európskej solidarity a spresnil, že vyslané lietadlá budú aj dnes pokračovať v hasiacich operáciách v postihnutých oblastiach.
Exekutíva EÚ pri tejto príležitosti upozornila, že Koordinačné centrum EK pre mimoriadne opatrenia podrobne monitoruje situáciu nielen v Albánsku, ale sleduje aj riziká vzniku lesných požiarov v ďalších častiach Európy, ktoré sú vystavené nadmerným teplotám.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.