Brusel 19. februára 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Európska únia upozornila prezidenta USA Donalda Trumpa, že odstúpi od záväzku nakupovať viac americkej sóje a skvapalneného plynu, ak sa na európske autá uvalia represívne clá

Na snímke predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker

Očakáva sa, že americké ministerstvo obchodu zverejní posudok, či dovoz áut ohrozuje národnú bezpečnosť USA v takom rozsahu, že je to odôvodnením na dovozné clá. Prezident Trump by potom mal do 90 dní na rozhodnutie, či clá uvalí.
Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker v pondelok uviedol, že počas summitu vo Washingtone vlani v lete Trump sľúbil, že takýmito opatreniami nepoškodí transatlantický obchod. “Trump mi dal svoje slovo, že zatiaľ sa clá na autá nezavedú,” povedal Juncker pre nemecký denník Stuttgarter Zeitung. “Verím mu,” uviedol šéf EK. “Ak však od tohto záväzku odstúpi, nebudeme sa viac cítiť viazaní našim záväzkom zvyšovať nákupy americkej sóje a skvapalneného plynu.” dodal.
Hovorca EK Margaritis Schinas vyhlásil, že ak USA podniknú “kroky škodlivé pre európsky export, Európska komisia bude reagovať rýchlym a adekvátnym spôsobom”. Európska únia a USA sa snažia pripraviť obchodnú dohodu, ale vyjednávania napredujú pomaly. Cez víkend nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že sa zdá, že americké úrady už dospeli k záveru, že európske autá sú hrozbou pre národnú bezpečnosť.
 
Príspevok EÚ pohrozila zmenšením dovozu z USA, ak Trump uvalí clá na autá zobrazený najskôr Hlavné správy.