Brusel 16. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/ANSA-Luca Zennaro)
 
Európska únia vo štvrtok rázne zareagovala na tvrdenia talianskych politikov, že zrútenie diaľničného mosta v prístavnom meste Janov do určitej miery súvisí s rozpočtovými obmedzeniami, uvalenými úradmi mimo Talianska.

Na snímke pohľad na jeden z pilierov diaľničného mosta Morandi pri obytnom dome v Janove

Hovorca Európskej komisie Christian Spahr sa vyjadril po tom, čo taliansky minister vnútra Matteo Salvini kritizoval pravidlá, ktoré obmedzujú rozpočtové výdavky, a dal ich do spojitosti so stavom infraštruktúry. Eurozóna kritizuje Taliansko za diery v rozpočte a vyzvala ho, aby obmedzilo výdavky.
Spahr uviedol, že “prišiel čas na vyjasnenie si niekoľkých vecí”. Poukázal na to, že v rámci rozpočtového rámca EÚ na roky 2014-2020 “má Taliansko dostať okolo 2,5 miliardy eur”, ako to vyplýva z investičných plánov EÚ zameraných na sieťové infraštruktúry vrátane ciest.
Hovorca EK dodal, že EÚ “na základe svojich pravidiel štátnej pomoci takisto schválila v apríli investičný plán pre talianske diaľnice, ktorý umožní investície vo výške približne 8,5 miliardy eur vrátane oblasti Janova”.
“EÚ v skutočnosti podporovala investovanie do infraštruktúry v Taliansku,” dodal Spahr.
 
Príspevok EÚ odmieta tvrdenia, že brzdila práce na talianskej infraštruktúre zobrazený najskôr Hlavné správy.