Brusel 19. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)
 

EÚ dôrazne odsudzuje útok v Salisbury a podotýka, že vníma britský posudok o možnej ruskej účasti veľmi vážne.

Na snímke šéfka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová prehlásila, že Európska únia je úplne solidárna so Spojeným kráľovstvom v prípade otravy bývalého ruského spravodajského dôstojníka Sergeja Skripala v Salisbury.
„Dnes máme s ministrami (zahraničných vecí EÚ) obzvlášť ostrú agendu. Predovšetkým si vypočujeme od (britského ministra zahraničia) Borisa Johnsona stručný prehľad o situácii v Salisbury… Je jasné, že sme úplne solidárni so Spojeným kráľovstvom a veľmi nás znepokojuje to, čo sa stalo,” prehlásila Mogheriniová novinárom pred zasadaním rady ministrov zahraničných vecí v Bruseli.
Diplomatka dodala, že incident, ktorý sa odohral v Salisbury, je „neprijateľný”.
Medzitým šéfka švédskej diplomacie Margot Wallströmová v pondelok uviedla, že počíta s tým, že sa ministri zahraničia EÚ dohodnú na nových obmedzujúcich opatreniach voči Rusku v súvislosti s otravou bývalého ruského špióna Sergeja Skripala v Británii.
„V prvom rade chceme vyjadriť našu solidaritu so Spojeným kráľovstvom… Je to dôležitá diskusia. Samozrejme vieme, že nie je vždy ľahké podporiť sankcie, o ktorých sa už rozhodlo. Ale domnievam sa, že dnešná diskusia položí dobrý základ pre nové akcie. Je veľmi dôležité, že sme jednotní a vyjadrujeme dnes solidaritu so Spojeným kráľovstvom,” povedala Wallströmová pred zasadaním rady ministrov.
Skripal bol 4. marca spolu so svojou dcérou otrávený v Salisbury. Britská premiérka Theresa Mayová obvinila z útoku Moskvu a tvrdí, že látka, ktorá bola použitá pri útoku, bola údajne vyrobená v Rusku. Rusko sa bráni tvrdiac, že názov ZSSR na obale jedu predstavuje akúkoľvek inú krajinu bývalého ZSSR, pričom v samotnom Rusku sa tento jed údajne nevyrábal. Jeden z analytikov žijúci v Londýne sa dokonca vyslovil, že tento jed sa vyrába aj v blízkosti miesta činu, len 7 km od Salisbury (viac TU).
 

Príspevok EÚ o otrave Skripaľa: Žiadame, aby Rusko odpovedalo na otázky ohľadom jedu, je to impulz na ďalšie sankcie zobrazený najskôr Hlavné správy.